İçeriğe atla

Sack (Amerikan futbolu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Packers oyun kurucusu Aaron Rodgers (97 forma numaralı oyuncunun tuttuğu yeşil/sarı formalı oyuncu), bir savunma oyuncusu (97 numara) tarafından sack edilirken.

Sack, Amerikan futbolunda, oyun kurucu, (ya da pas veren oyuncu rolündeki hücum oyuncusu) oyun çizgisinin arkasındayken ileri pasını tamamlayamadan düşürülmesiyle gerçekleşir.[1] Bu olay genelde pas baskısı için karşı takımın savunma çizgisi oyuncularının, arka defanslarının ya da savunma arka sahalarının, blok yapmaya çalışan hücum oyuncularını geçmesiyle (oyun kurucunun koruyucularını), oyun kurucunun pas atabileceği top tutmaya uygun oyuncuların (geniş alanlı top tutucu, koşucu ya da opsiyonel) baskı altında olmasıyla ve topu tutamayacak olmalarıyla, dolayısıyla oyun kurucunun üzerindeki baskı artınca gerçekleşir. Oyun kurucu bir sacki atlatsa bile acele etmeye (hurry) zorlanacağı için oyunun başarısız olma ihtimali artar.

NFL'de herhangi bir maçta, bir oyun kurucu 0 yarda için devrilse bile bu bir sacktir. Bu nedenle oyun kurucunun sacki önlemesi için oyun çizgisini mutlaka geçmesi gerekir. Sack, aynı zamanda bir savunma oyuncusunun oyun kurucuyu oyun çizgisinin arkasında devirip, oyun kurucunun topu düşürmesine sebep olup, takımın (savunma takımının) topu kazanmasıyla da yapılabilir; bu aynı zamanda strip sack olarak da bilinir. Eğer sack yapılırken oyun kurucu saha sonundaysa bu bir safety olur ve savunma takımı hücuma geçme hakkıyla beraber 2 puan kazanır.

Bir devirmenin sack olması için oyun kurucunun niyetinin pas atma olması gerekir. Eğer oyunun amacı oyun kurucunun koşmasıysa, oyun kurucunun oyun çizgisi arkasında devrilmesi, sack olmaz ve kaybedilen mesafe oyun kurucunun toplam koşu mesafesinden çıkarılır. Aynı şekilde oyun kurucunun oyun niyeti belli değilse ve oyun çizgisinin arkasında düşürüldüyse de karar aynı olur. Kısacası nadiren meydana gelen olaylar, oyun kurucunun toplam koşu mesafesini düşürür (sack dışındakiler). Eğer oyun kurucu hücum çizgisinin arkasında dizini yere koyarak oyunu geçirmeye çalışırsa bu "kneel downs" (süreyi eritmek adına kullanılır) olarak kabul edilir.

Eğer sack yapılmasına birden çok oyuncu yardım ederse, hatta yardımcı oyuncu sayısı 2'den fazlaysa bile, tüm oyuncular yarım sack yapmış kabul edilir

Savunma takımının karşı takımın pas verecek olan oyuncusuna yaptığı her türlü baskıya verilen isimdir ve hücum takımına en büyük etkisi sacktir.[2] Ancak oyun kurucular, sackleri önleyebilmek adına tamamlanmamış paslar atabilmekte ve çalınabilme riski olan paslar vermektedir.[3]

  1. ^ [1] 15 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 2011 Football Statisticians Manual, p. 17.
  2. ^ Schatz, Aaron (1 Haziran 2010). "Examining the art of the hurry". ESPN.com. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2014. 
  3. ^ Long, Howie; Czarnecki, John (2011). "Football For Dummies". John Wiley & Sons. s. 166. 27 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2014.