Çin-Britanya Ortak Bildirisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çin-Britanya Ortak Bildirisi (İngilizce: Sino-British Joint Declaration, ya da tam resmî ismiyle Joint Declaration of the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the Government of the People's Republic of China on the Question of Hong Kong; Basitleştirilmiş Çince: 中英联合声明; Geleneksel Çince: 中英聯合聲明; pinyin: Zhōng-Yīng Liánhé Shēngmíng), 19 Aralık 1984 tarihinde Pekin'de Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Ziyang ile Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher tarafından imzalandı. Hong Kong üzerindeki egemenliğin Birleşik Krallık'tan Çin'e devredilmesi sürecinin yolunu açtı.[1]

Birleşik Krallık ile Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) arasında anlaşılan "tek ülke, iki sistem" prensibi doğrultusunda ÇHC'deki sosyalist sistem, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yürürlüğe girmeyecekti ve 2047 yılına kadar 50 yıllık bir süre için Hong Kong'un o zamanki kapitalist sistem ve yaşam tarzı değiştirilmemiş şekilde kalacaktı. Ortak Bildiri, bu temel politikaların Hong Kong Temel Hukuku'na dahil edilmesini gerektirdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Constitutional and Mainland Affairs Bureau, The Government of the HKSAR. "The Joint Declaration" 8 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 1 Temmuz 2007.