İçeriğe atla

I. Afyon Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk Afyon Savaşları
Afyon Savaşları
Tarih1839–1842
Bölge
Sonuç İngiliz zaferi; Nanjing Antlaşması
Taraflar
Qing İmparatorluğu İngiliz Doğu Hindistan Şirketi
Komutanlar ve liderler
İmparator Daoguang
Lin Zexu
Charles Elliot
Anthony Blaxland Stransham


Afyon Savaşı, 19. yüzyıl ortalarında yapılan ve Batılı devletlerin Çin'de ticaret ayrıcalıkları kazanmalarıyla sonuçlanan savaş.

Afyon Savaşı 1839-1842'de, Çin'le İngiltere arasında yaşandı. Ok Savaşı ya da Çin'deki İngiliz-Fransız Savaşı olarak da bilinen 1856-1860 arasındaki II. Afyon Savaşı'nda ise Fransa ile İngiltere, Çin'e karşı birlikte çarpıştılar.

Afyon Savaşı

İngiliz tüccarlar 19. yüzyılın başlarında Çin'e yasa dışı yollardan afyon sokmaya başladılar. Çin hükûmeti 1839'da afyon ticaretini durdurma girişiminde bulunarak İngiliz tüccarların Guangzhou'daki (Kanton) tüm afyon depolarına el koydu. Birkaç gün sonra, sarhoş İngiliz denizcilerinin Çinli bir köylüyü öldürmesi ve Çin hukuk sistemine güvenmeyen İngiliz hükûmetinin sanıkları Çin mahkemelerine teslim etmeyi reddetmesi üzerine taraflar arasındaki gerginlik büyüdü. Savaş patlak verdi ve küçük İngiliz kuvvetleri kısa sürede zafer kazandılar. 29 Ağustos 1842'de imzalanan Nanjing Antlaşması ve 8 Ekim 1843 tarihli Bogue Ek Antlaşması'yla, Çin'in büyük bir tazminat ödemesi, ticaret ve yerleşim amacıyla beş limanın İngilizlere bırakılması ve İngiliz yurttaşlarının İngiliz mahkemelerinde yargılanması hakkı karara bağlandı. Diğer Batı ülkeleri de hemen istekte bulunup benzer ayrıcalıklar elde ettiler.