Holy Cross, Alaska

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Holy Cross (Deloy Chet, Ingirraller)

Holy Cross (Değinakça Deloy Chet[1], Yupikçe Ingirraller[1], eskiden: Koserefsky) — Amerika Birleşik Devletleri ne bağlı Alaska eyaletinin Yukon–Koyukuk Census Area sayım bölgesinde Koyukuk Nehri yakınlarında yer alan ve Alaska Atabasklarından olan Değinaklar ile Alaska Eskimolarından olan Yupiklerce meskun olan bir şehir. Toplam alanı 97 km² olan yerleşimin nüfusu 2007 yılına göre 204[2] kişidir.

Yerliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana yerli halk Alaska Atabasklarından olan Değinaklar ile Yupiklerdir. Yerlilerin oranı % 96.48, Beyazlar ise % 3.52 dir.

ANCSA Yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyukon yerlilerinin 1971 Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) gereği kurulan Alaska Yerli Bölge Şirketlerinden Doyon, Limited yerli bölge şirketine bağlı Deloycheet Inc.[3] adlı yerli şirketi vardır. Yerüstü kaynakları köy şirketine, yeraltı kaynakları ise bölge şirketine aittir.

İç Alaska'nın Lower Yukon Subregion alt bölgesinde bulunan yerleşimin yerli halkının Holy Cross Traditional Council adlı idari yapılanması Tanana Chiefs Conference adlı üst yapılanmaya dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]