Koyukuk Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sonbaharda Koyukuk Nehri, Eylül, 2005
Yukon-Koyukuk drenaj havzası
Zane tepeleri ve Koyukuk Nehri
South Fork Koyukuk River, Trans-Alaska Pipeline System (TAPS)

Koyukuk Nehri (İngilizce Koyukuk River, Koyukonca, Ooghekuhno’ [1]), Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinin orta kuzeyinde İç Alaska bölgesinde Yukon–Koyukuk Census Area sayım ilçesinde Alaska Atabasklarının coğrafyasında bulunan ve Brooks Sıradağlarının güneyinden çıkıp Yukon Nehrine kuzeyden dökülen bir nehir. Uzunluğu 805 km dir. Adı daha sonraları Alaska Atabasklarından Koyukon Kızılderililerine verilmiştir.

Koyukuk Nehrine dökülen ufak nehirler arasında Glacier, Alatna ve John nehirleri bulunur. Koyukuk Milli Yaban hayatı Sığınağı (Koyukuk National Wildlife Refuge) ile Koyukuk Wilderness vahşi yaşam bölgeleri Koyukuk Nehrini de kapsar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehre ulaşan ilk Beyaz Avrupalı Rus İmparatorluğundan Petr Malakov olup 1838 yılında Koyukuk ile Yukon nehirlerinin birleşme noktasına ulaşmıştır[2]. Nehirde Amerika Birleşik Devletleri Kara Kuvvetlerinden teğmen Henry Allen ile er Fred Fickett tarafından 1885 yılında araştırma yapılmıştır. 1893 yılında Koyukuk Nehrinin Middle Fork denen orta çatalında altın bulunduktan sonra 1898 yılındaki altına hücumda nehrin yukarılarında Bettles madenci kasabaları kurulmuştur[3].

Yerli halk[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana yerli halkı Koyukuk Merkezî Koyukoncası (İng. Central Koyukuk sub-dialect) şivesini konuşan Atabask Koyukonlardır.

Yerleşimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukon Nehrine döküldüğü aşağı kısımlardan başlayarak yukarı doğu nehir yakınlarında kurulu olan ve Koyukon Atabask Kızılderililerince meskûn olunan yerleşimler Koyukuk (Meneelghaadze’ T’oh), Huslia (Ts’aateyhdenaade kk’onh Denh), Hughes (Hut’odlee Kkaakk’et), Allakaket (Aalaa Kkaakk’et), Bettles (Kk’odlel T’odegheelenh Denh ) olarak sıralanır. Nehrin kuzeyinde Brooks Sıradağlarında İnyupik Eskimolarından Nunamiutların Anaktuvuk Pass şehri bulunur.

Havzaları[değiştir | kaynağı değiştir]

3 havzası (watershed = drainage basin) bulunur:

3 fork (= tributary) olarak da adlandırılır:

Vahşi yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehrin vadisinde küçük göl bataklıklar arasında ladin ormanları bulunur ve burası ayı ve sığın habitatıdır. Sığınlar Alaska Av ve Balıkçılık Departmanı tarafından avcılıkta da değerlendirilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UAF: Alaska Native Place Names". 19 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 
  2. ^ Hayes, Derek (2004). America Discovered: A Historical Atlas of North American Exploration. Vancouver: Douglas & McIntyre. 
  3. ^ "The search for gold along the Koyukuk River" (PDF). 28 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 
  4. ^ "Surf Your Watershed : Upper Koyukuk River Watershed". 21 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 
  5. ^ "Surf Your Watershed : South Fork Koyukuk River Watershed". 21 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 
  6. ^ "Surf Your Watershed : Koyukuk Flats Watershed". 21 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]