Heaven's Gate

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heaven's Gate Tarikatı
Tip Yeni dinî hareketler
Sınıflandırma Ufo dinleri
Yönelim Gnostisizm ilham Bilimkurgu Binyılcılık
Teşkilat yapısı Halka açık
Lider Marshall Applewhite (1974-1997)
Bölge ABD
Merkez San Diego, Kaliforniya
Kurucular Marshall Applewhite ve Bonnie Nettles
Kuruluş Yılı 1974
Kapanış 19-20 Mart 1997
Üye Sayısı 41 (1997 Öncesi), 2 (1997 Sonrası)
Resmi websitesi [1]

Heaven's Gate, Kaliforniya San Diego yakınlarındaki bir Amerikan UFO dini kültüydü. 1974'te kuruldu ve Marshall Applewhite (1931-1997) ve Bonnie Nettles (1927-1985) tarafından yönetildi.[1] 26 Mart 1997'de San Diego County Şerif Departmanı milletvekilleri Applewhite'ınki de dahil olmak üzere grubun 39 üyesinin cesetlerini Rancho Santa Fe San Diego banliyösünde bir evde buldular. Hale-Bopp kuyruklu yıldızı 'nı takip eden dünya dışı bir uzay aracı olduğuna inandıkları ve ona ulaşmak için koordineli bir dizi ritüel intiharlar olan toplu intihar' a katılmışlardı. .[2]

Toplu intihardan hemen önce, grubun web sitesi şu mesajla güncellendi: "Hale – Bopp, Cennetin Kapısı'nı kapatıyor   ... Burada, Dünya gezegenindeki 22 yıllık sınıfımız nihayet sona eriyor -" mezuniyet " İnsan Evrim Düzeyinden. 'Bu dünyadan' ayrılmaya ve Ti'nin ekibiyle birlikte gitmeye hazırız.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Presbiteryen bir rahibin oğlu olan Marshall Applewhite, birkaç üniversiteye gitti ve Birleşik Devletler Ordusu'nda görev yaptı. Austin College'da okulu bitirdikten sonra Alabama Üniversitesi'nde müzik öğretmenliği yaptı. Daha sonra Teksas'a döndü ve burada koroları yönetti ve Teksas Houston'daki St. Thomas Üniversitesi'nde müzik bölümü başkanı olarak görev yaptı. Erkek öğrencilerinden biriyle ilişkisi olduğu iddiasıyla kovulduktan sonra 1972'de hemşire Bonnie Nettles ile yakın bir arkadaşlık kurdu; birlikte tasavvufu uzun uzun tartıştılar ve ilahi elçiler olarak adlandırıldıkları sonucuna vardılar.

Applewhite ve Nettles, Assisili Francesco'nun hayatı üzerine kafa yordular ve Helena Blavatsky, R. D. Laing ve Richard Bach gibi yazarların eserlerini okudular.[3] [4] Yanlarında bir Kral James Onaylı Kitab-ı Mukaddes aldılar ve Kristoloji, çilecilik ile ilgili öğretilere odaklanarak Yeni Ahit 'ten birkaç ayet üzerinde çalıştılar. [5] Applewhite ayrıca Robert A. Heinlein ve Arthur C. Clarke çalışmaları da dahil olmak üzere Bilimkurgu okudular. [6] Haziran 1974 itibarı ile Applewhite ve Nettles'ın inançları temel bir çizgiye oturmuştu.. [7] Ezoterik sohbetleri ve yaptıkları okumaların ardından bir kehaneti tamamlamak görevine sahip oldukları kanaatine vardılar. Diğer insanlardan daha üstün zihinlere sahip olduklarına inanıyorlardı artık. [8] İsa 'yı reankarne olmuş bir Teksaslı olarak Applewhite'ı gösteren bir broşür hazırladılar. Kendilerinden “İkili” ya da “UFO İkilisi” olarak bahsediyorlardı. İnançlarına göre öldürülecek ve yeniden hayata getirilecekledi. Başkalarının bakış açısından ise bir uzay gemisine taşınmış olacaklardı bu olay esnasında. Fakat söyledikleri hiçbir şey ciddiye alınmadı.

Sonunda, Applewhite ve Nettles uzaylılarla iletişim kurmaya karar verdiler ve benzer düşünen takipçiler aradılar. "Mürettebat" dedikleri müritleri topladıkları toplantılar için reklamlar yayınladılar. [9] Etkinliklerde, başka bir gezegenden, İleri Seviye varlıkları temsil ettiklerini iddia ettiler. Bir deney için katılımcı aradı. Deneyde yer almayı kabul edenlerin daha yüksek bir evrimsel düzeye getirileceğini belirttiler. [10] 1975'te, bir grup toplantısında, Joan Culpepper'ın Studio City evinde seksen kişi, İncil'in bitiş zamanı hikâyesine yazılan iki tanık oldukları söylendiğine dair "eşzamanlı" açıklamalarını paylaştılar.

Toplu intihar[değiştir | kaynağı değiştir]

19-20 Mart 1997'de Marshall Applewhite, kitlesel intihardan ve "Bu Dünyayı tahliye etmenin tek yolu" ndan bahsederek " bir video kaydetti. Applewhite, bir uzay gemisinin Hale-Bopp kuyruklu yıldızı'nı takip ettiğini ve bu olayın "Cennetin Kapısı'na kapanması" olduğunu iddia ettikten sonra, 38 takipçiyi ruhlarının sözde gemiye binebilmesi için toplu intihara hazırlanmaya ikna etti. Applewhite, ölümlerinden sonra bir UFO'nun ruhlarını hem fiziksel hem de ruhsal olarak tanımladığı başka bir "insan üzerinde varoluş seviyesine" taşıyacağına inanıyordu. Hazırlıkları, her üyenin bir veda mesajını videoya çekmesini içeriyordu.

Üyeler kendilerini öldürmek için elma sosu veya pudingle karıştırılmış fenobarbital ve votka aldı. Ek olarak karışımı yedikten sonra başlarına plastik torbalar geçirdiler. 39 kişinin tamamı aynı siyah gömlekler ve eşofman altı, yepyeni siyah-beyaz Nike spor ayakkabılar giymişler ve "Heaven's Gate Away Team" yazan kol bandı takmışlardı. Her üyenin ceplerinde beş dolarlık bir banknot vardı. Bir üye öldüğünde, yaşayan bir üye, kişinin kafasından plastik poşeti çıkararak vücudu düzenler ve ardından vücudu mahremiyet için kare mor bir bezle örtülmüş yüzleri ve gövdesi kendi yatağında düzgünce uzanacak şekilde poz verirdi. Aynı kıyafet, toplu intiharın birliği temsil etmesi için üniforma olarak kullanıldı.

26 ile 72 yaşları arasında 21 kadın ve 18 erkek olan 39 taraftarın, arka arkaya üç gün boyunca üç grupta öldüğüne inanılıyor ve geri kalan katılımcılar önceki her grubun ölümünden sonra temizlik yapıyor. İntiharlar yaklaşık 22 Mart ile 26 Mart arasında on beş, on beş ve dokuz kişilik gruplar halinde meydana geldi. Ölenler arasında Orijinal Star Trek televizyon dizisindeki Uhura rolüyle tanınan aktris Nichelle Nichols'un kardeşi Thomas Nichols'da vardı. Lider Applewhite ölen üçüncü ve son üyeydi; Arkasından iki kişi kaldı ve başlarında torba olmadan ve üst yarısını örten mor kumaşlar olmadan bulunan tek kişilerdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hexham, Irving; Poewe, Karla (7 Mayıs 1997). "UFO Religion - Cennetin Kapısı İntiharlarını Anlamlandırma". Hıristiyan Yüzyıl. ss. 439-40. 6 Mart 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2007. 
  2. ^ "Toplu intihar, sakinleştiriciler, votka ve dikkatli planlamayı içeriyordu". New York Times. 29 Mart 1997. 30 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2008. Grubun internet sitesinde yayınladığı malzemeye göre, İntiharların zamanlaması muhtemelen Hale – Bopp kuyruklu yıldızının gelişiyle ilgiliydi, bu kuyrukluyıldızlar onları başka bir dünyaya çağıran kozmik bir elçi olarak görüyorlardı. 
  3. ^ Zeller 2006, p. 78; Bearak 1997.
  4. ^ Zeller, Peygamberler ve Protonlar 2010, s. 123.
  5. ^ Zeller, "Extraterrestrial Biblical Hermeneutics" 2010, ss. 42-43.
  6. ^ Lifton 2000, s. 306.
  7. ^ Zeller, "Dünya Dışı Kutsal Kitap Hermeneutikleri" 2010, s. 40.
  8. ^ Chryssides 2005, s. 355.
  9. ^ Chryssides 2005, s. 356.
  10. ^ Goerman 2011, p. 60; Chryssides 2005, p. 357.