Hayk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mkrtum Hovnatanian'ın çizimiyle "Hayk". Haritada Van Gölü bölgesi ve Ağrı Dağı görünmekte.

Hayk veya Haig (Ermenice: Հայկ ), ayrıca Hayk Nahapet olarak bilinen (Հայկ Նահապետ, Hayk Kabile Şefi) Ermeni milletinin efsanevi patriği ve kurucusudur. Hikâyesi Ermenistan tarihinde, tarihçi Horenli Musa tarafından anlatılmaktadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Patrik olan Hayk (Հայկ) adı, Ermenistan için kullanılan Hayk (Հայք) adı ile tam olarak ve de birebir homofon değildir.[1] Hayk (Հայք) klasik Ermenicede, 'Ermeni için kullanılan hay (հայ) teriminin yalın hâlinin (nominativ) çoğuludur.[1] Bazıları Hayk (Հայկ) dan, Hayk' (Հայք) etimolojisinin imkansız olduğunu? ve Hay (Ermeni) teriminin kökeninin doğrulanabilir olduğunu iddia eder.?[1] Bununla birlikte her iki kelimede Ermenilerin kendi kendilerini tanımlaması olan hay (հայ) ve çoğulu hayer (հայեր) kelimesinin kök kısmıyla bağlantılıdır. Hayk veya Haig bu nedenle etiyolojik (destan anlatısı) efsanevi bir figürdür, tıpkı "Kral Dan" Danimarkalılar, "Aşur veya Assur" – Asurlular ve "Tanrı Saxnot" ile Saksonlar gibi.[2]

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Horenli Musa; Thomson, Robert W. (1978). "Genealogy of Greater Armenia". History of the Armenians. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. s. 88. ISBN 0-674-39571-9. 
  2. ^ The heritage of Armenian literature. Hacikyan, A. J. (Agop Jack), 1931-, Basmajian, Gabriel., Franchuk, Edward S., Ouzounian, Nourhan. Detroit: Wayne State University Press. 2005 [2000]. ss. 65. ISBN 0814328156. OCLC 42477084.