Havuz, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Havuz
[[Dosya:‎|frameless|upright=1]]
Ülke Türkiye
İl Sivas
İlçe Kangal
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Ebubekir Emek (Adalet ve Kalkınma Partisi)
Yüzölçümü
 • Toplam 17 km² (6 mil²)
Rakım 1.600 m (5.200 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 1.301
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 346
Resmî site
[1]

Havuz, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin tarihi gelişimi incelediğinde güneyinde yer alan Karaseki mevkiinde eski ve geç tunç çağı kalıntıları ile Hititlerin yaşadığına dair kalıntılar bulunmaktadır. Burada bulunan 'Aslan Heykeli' Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi' nde 'Havuz Aslanı' olarak sergilenmektedir. Türklerin Anadolu'ya girişi ile birlikte Oğuzların Kangar boyundan bir grup gelerek Havuz, Mısırören ve Humarlı köylerine yerleşmişlerdir. Sonraki dönemlerde beylik oluşturarak uzun yıllar burada kalmışlardır. Ancak zamanla idarecilerin zulüm ve kötü yönetimi halkı bezdirmiştir. Bu huzursuzluğun olduğu dönemde Sultan IV. Murat, Bağdat Seferi'ne giderken bugünkü adı ile Halep Köprüsü denilen yerde yöre halkı padişahın karşısına çıkarak beyliğin yöre halkına zulüm ettiğini söylemişlerdir. Durumu yerinde tespit ettiren padişah buradaki yerleşim birimlerini değiştirmiştir. Buradan giden insanlar henüz yerleşim yeri olmayan 'Kangar'a yerleşmişlerdir. Bu isim daha sonra 'Kangal'a dönüştürülerek bugünkü ismini almıştır. (Halep Köprüsü'nün Sultan IV. Murat tarafından o esnada yaptırıldığı söylenmektedir.)

Ancak 1776 yılından itibaren Havuz tekrar yerleşim birimi olmaya başlamış olup beldenin bugünkü nesli bu tarihten sonra gelen neslin devamıdır.

Havuz Beldesi, Kangal, Sivas

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 80 km,Kangal ilçesine 25 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin mevcut nüfusu 1300 dür. Ancak bu nüfusun en az 4 katı özellikle Sivas merkez, İzmit, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Sakarya, İzmir illerinde ikamet etmektedirler. İşsizlik başta olmak üzere verimsizleşen arazinin tarımı engellemesi ve sağlık gibi ciddi nedenlerle hızlı nüfus düşüşü yaşanmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1301
2007 1577
2000 2685
1990 2137

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]