Havuz, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Havuz
—  Belde  —
[[Dosya:‎|250px|none|]]
Ülke Türkiye
İl Sivas
İlçe Kangal
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Ebubekir Emek (Adalet ve Kalkınma Partisi)
Yüzölçümü
 - Toplam 17 km2 (6,6 sq mi)
Rakım 1.600 m (5.249 ft)
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 1.301
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [2]

Havuz, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin tarihi gelişimi incelediğinde güneyinde yer alan Karaseki mevkiinde eski ve geç tunç çağı kalıntıları ile Hititlerin yaşadığına dair kalıntılar bulunmaktadır. Burada bulunan 'Aslan Heykeli' Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi' nde 'Havuz Aslanı' olarak sergilenmektedir. Türklerin Anadolu'ya girişi ile birlikte Oğuzların Kangar boyundan bir grup gelerek Havuz, Mısırören ve Humarlı köylerine yerleşmişlerdir. Sonraki dönemlerde beylik oluşturarak uzun yıllar burada kalmışlardır. Ancak zamanla idarecilerin zulüm ve kötü yönetimi halkı bezdirmiştir. Bu huzursuzluğun olduğu dönemde Sultan IV. Murat, Bağdat Seferi'ne giderken bugünkü adı ile Halep Köprüsü denilen yerde yöre halkı padişahın karşısına çıkarak beyliğin yöre halkına zulüm ettiğini söylemişlerdir. Durumu yerinde tespit ettiren padişah buradaki yerleşim birimlerini değiştirmiştir. Buradan giden insanlar henüz yerleşim yeri olmayan 'Kangar'a yerleşmişlerdir. Bu isim daha sonra 'Kangal'a dönüştürülerek bugünkü ismini almıştır. (Halep Köprüsü'nün Sultan IV. Murat tarafından o esnada yaptırıldığı söylenmektedir.)

Ancak 1776 yılından itibaren Havuz tekrar yerleşim birimi olmaya başlamış olup beldenin bugünkü nesli bu tarihten sonra gelen neslin devamıdır.

Havuz Beldesi, Kangal, Sivas

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ayrıca belde halkının birçoğu mevsimlik olarak yurdun çeşitli şehirlerinde başta inşaat olmak üzere birçok sektörde çalışarak geçimini temin etmektedir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede son yıllarda eğitim seviyesi giderek yükselmektedir. Ayrıca buraya civar köylerden taşımalı eğitim yapılmaktadır. Beldede üniversite eğitimi gören kişilere Fazlı Kırıktaş,, Nurettin ve Yusuf Karasu ile Hacı Hasan Aksoy ilk örnekler olarak verilebilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 80 km,Kangal ilçesine 25 km uzaklıktadır. Beldenin işlenebilir arazisi toplam 34.000 dönüm olup ayrıca 3.000 dönüm çayır, 28.000 dönüm otlak alanı bulunmaktadır. Kuzeyde Hüyüklüyurt,Yenikarahisar,Kurtoğlu,kuzeybatıda Acıyurt, batıda , Çayırova, Akdere, güneyde Beyyurdu ve doğuda Mısırören köyleri ile çevrilidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin mevcut nüfusu 1300 dür. Ancak bu nüfusun en az 4 katı özellikle Sivas merkez, İzmit, İstanbul, Tekirdağ, Bursa, Sakarya, İzmir illerinde ikamet etmektedirler. İşsizlik başta olmak üzere verimsizleşen arazinin tarımı engellemesi ve sağlık gibi ciddi nedenlerle hızlı nüfus düşüşü yaşanmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1301
2007 1577
2000 2685
1990 2137

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede sağlık ocağı, 24 derslikli ilköğretim okulu, Kur'an kursu ve 19 adet lojman bulunmaktadır.Beldenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faaldir. Ayrıca beldeye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile ADSL vardır.

Sosyal Hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde sessiz sakin ve suçun neredeyse hiç olmadığı özellikle yaz aylarında nüfusun artmasıyla birlikte kapasitesinin tamamı kadar insanı barındıran (yaklaşık 4000) Anadolu'nun el değmemiş nadir köylerinden olup memur ve öğretmenler için hertürlü alışveriş ptt imkanlarını barındıran çevresine göre gelişmiş altyapı ve yol sorunu (yaz-kış) olmayan bir yerleşim birimidir. İnsanları sıcak kanlı ve misafirperverdir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]