Kavak, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kavak
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Kangal
Rakım [1] 1.500 m (4.921 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 197
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58910
İnternet sitesi: sivas kangal kavak köyü derneği
YerelNET sayfası

Kavak, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Koy Türk-Alevi bir nufusa sahiptir.KAVAK KÖYÜNÜN KURULUŞU KAVAK KÖYÜNÜ KURANLAR MURSALOĞLU AŞİRETİ .Mursaloğlu aşireti orta asyadan Hatay Rayhanlı,Kırıkhan ve İskendurun bölgesine yerleşmiş Oguz hanın oglu'' Gün'' handan olan Bayat boyuna mensup büyük bir türk soyudur. halen bu adı anılan yerlerde ikamet eden zengin ve geniş bir aşirettir. 

Mursaloğlu aşireti yüz yıllarca yazları sürülerinide yanlarına alarak.malatya Sivas yamadağları ve Kayseri uzunyaylaya gelir yaylaklarda sürülerini yayar. kışa doğruda tekrar Reyhanlıya göç ederlerdi. 

1750 küsürlü yıllarda savaşlar ve katliamlar yüzünden bir kısım Mursaloğlu Aşireti mensubu iç anadoluya çekilmek zorunda kaldılar.Reyhanlıdan yola çıkan kervanlar.maraş,Afşinde Malatya Hekimhanda köy kura kura bölündüler.son kalan 7 aile yamadağlarını aşıp şimdiki MURSAL köyünü kurdular. bu yedi aileden birisinin reisi CUMA idi 
CUMAN'IN Ali, Mustafa ve Hüseyin adında 3 oğlu olur.Bunlardan Ali'nin Molla İbrahim, Mürto, Hamoca ve Dehmen adında 4 oğlu olur. 
Molla İbrahim vekardeşi Mürto gelir Kavak köyünü kurarlar o zaman tarih 1240 yılını göstemektedir.Miladi 1823 yılı 

Kavak köyünde ilk evin temeli bu yılda beko gilin harabesi denen yerde atılır. bu yer şimdi Nadir gezi evi İle gıcığınoğlu İsmailin bitişiğindedir bu ev yıkılmadan önce bu iki evle adeta sırt sırta vermiştir. 

Bu evin yapılışından 4 yıl sonra 1827 yılında (1244)

Molla İbrahim. Amcası oğulları Ahmet ile İsmaili MURSALDAN (DİVRİĞİ) den Kavak köyüne getirir. ve bu evleri yapar sırt sırta verirler. 
Bundan 2 yıl sonra(DİVRİĞİ) Mursal'dan( Avşaroğlu ALİ İLE MUSTAFAYI)1829 yılında getirirler.bu tarihten 10 yıl sonrada Erdahanlı Kabilesinden( Hasan Kalaycı) gelmiş malatyadan 1839 yılında (1256)

Mursaloğlu ailesinden. Haydar Özcanın oğulları Bekir, Mevlüt ,Süslü ve Erol Özcan soyu devam ettirmekte. 
Haydar Özcan'ın amca çocukları Mustafa Erverdi den Hüseyin ve Ali. Abuzer Erverdi'den Ali Rıza ve Yusuf. İbrahim Erverdiden de İhsan, Selami.İlhami,Cemal,ve Celal olmak üzere soyu devam ettirmekteler. 

Diğer yandan Molla İbrahimin Amca Çocukları Ahmeti soyunu Nadir Gezin çocukları Muharrem, Talip ve garip gez .Ahmetin diğer torunlarından da İmam BAKIRIN çocukları. Halil,Nurettin ve yeğenleri Mehmet bakırın çocukları iMAM ve BAŞAR sürdürmekte olup bunlar Mursaloğlu Ahmetin soyundan gelmekteler. 
Mursaloğlu ismailin soyunuda Hüseyin doğanve İsmail doğan sürdürmektedir. bu iki kardeşe gıcığın oğuları denmektedir. 

Soy adları karışıklığına gelince. soy adı kanunu çıktığında Molla İbrahimin torunlarından Hüseyin Rus savaşında şehit olduğundan Erverdi soy adını almışlardır. HAYDAR ÖZCAN'IN babası Beko da ÖZCAN soyadını almıştır. Bu tarihlerden sonra Kavak köyüne iki hane daha gelmiş. ve 1844 yılında kavak köyü 6 hane olmuştur. o yıl yapılan osmanlı vergi kayıtlarına göre. kavak köyünde 6 hane vardır. bu 6 hanenin hepsinin de bir çift öküzü Bir sağmal inegi ve 15-20 dönüm tarlaları vardır. bir okadarı da nadasa kaldığı düşünülürse 40 ar dönüm tarlaları var demektir ki o devirde iki öküzü olan her aile çiftci sayılırdı.

Bu göçler gelip tamamlandıktan sonra Molla İbrahim Paylaşımın en güzel örneğini vermiştir. Şimdiki karakolun olduğu yere çıkıp ailelerinde büyüklerini yanına almış gözümün gördüğü yerler bizim diğer yerleride paylaşın diye işaret etmiş. 
Şimdi aynı yere çıkıp baktığınızda tüm tarlaların Mursaloğlu sülalesine ait olduğunu görürsünüz. 

Köyde tüm tarlaların bir evden bölündüğü(Mulla ibrahimin torunları ve Amca ogulları Kara Ahmet ve Onun kardeşi ismailin) tarlaları hep yan yanadır.Bud gösteriyor ki bu kişiler bir sulaledir. aynı toprakları bölüşmüşlerdir.

Avşaroğullarından Ali Divriği Mursala geri dönmüş. şimdi onun orada yaşayan büyük bir soyu var.Mursal soyundan hala yaşamakta olan Aşur eylen Avşaroğlu Alinin soyundan gelmedir.

Molla İbrahim!in Kardeşi ve KAVAK köyünün kurucusu olan Mürto MURSAL'a geri dönmüş şimdi ondan devam eden geniş bir soyu var.Mursal'da 

Kavak nahiyesi 1320 yılında kurulmuştur.1322 yılında Abdaloğullu köyünden Hasan ağa fahri müdür olarak çalışmaya başlamıştır.
O devirlerde köyün etrafı çok sık ormanla kaplı imiş dereden gelen sıcak suyu takip ederk çermiğin yerini bulmuşlar bir tane yıkanma yeri romalılar tarafından imar edilmiş kare şeklinde ve oldukca derin kenarlarıda ardıç ağaçlarıyla duvar gibi örülmüş bir havuz vardı (erkek hamamı) sonradan ağaçları söküp bir kaç kişide boğulunca içini taşlarla doldurdular 1956 yılında bende havuzun o halinde içine girdim.

1934 yılında Kangal ağası Abdurahman yeniden imar etmiş. 1946 yılında köy sandığına gelir getirirken Köyün elinden alınıp Kangal belediyesine devir edilmiş.. sonra Sivas özel idaresine geçmiş şimdide turizim bakanlığının elindedlr.

1976 yılında Kavak nahiyesinde bir Nahiye Müdürlüğü Bir ilk okul bir orta okul postahane ve Jandarma karakolu vardı.58 de köy bağlı idi şimdi göçler köyü boşaltmış. yerleşik 20 hane kalmıştır. bu saydığım kuruluşların hiçbiri kalmamıştır. birde hiç kullanılmayan sağlık ocağı vardır.

Yazları nüfus biraz çoğalmakta isede kışları yine bu haneler kalmakta 2009 yılında köy Muhtarı İmam bakırdır.
Şu anda Mursaloğlu soyundan gelenler Haydar özcanın .çocukları İbrahim , Mustafa Ve Abuzer erverdinin çocukları.Hüseyin Doğan ve İsmail Doğanın çocukları 
Nadir gez ve İmam Bakırın çocukları.
Fadime Bayarın çocuklarıdır.

Araştıran ve yazan : Mevlüt Özcan ( Mursaloğlu)

Kaynakca :Orta Asya'dan Anadolu'ya Hataydan Mursala kitabı 
Yazra Mursallı araştırmacı ABBAS ÇİFTCİ Baskı 2006 Ankara (kardelen ofset)

REYHANLI TÜRK AŞİRETLERİ yazar Şemsettin Mursaloğlu.

Osmanlı temetuat defterleri(vergi defterleri)

Amcam İbrahim Erverdinin bana yazdığı 1987 tarihli mektubu

Soydan gelen söylenceler.

KAVAK KÖYLÜ MEVLÜT ÖZCAN

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 100 km, Kangal ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 184

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "KAVAK KÖYÜ" (Türkçe). YerelNet.org.tr. 3 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150603015153/http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=260276. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.