Deliktaş, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Deliktaş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Kangal
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.810 m (5.930 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 580
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58910

Deliktaş, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas ve Malatya arası İpek yolu üzerindeki Sivas ve Kangal arasında bulunan kayalık bir bölgeden adını almıştır. Şimdiki adıyla Deliktaş olarak tarihe geçmiştir. Köyde çok eski çağlardan kalma kale kalıntıları vardır. 600 yıllık yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir. Köyde tarihi eser olarak Paşa pınarı ve han yerleri mevcuttur. Kervan yolu üzerine kurulmuş bir köydür. Önceden nahiye statüsünde olan köye 10-15 çevre köy bağlı bulunmaktaydı. Kangal ilçesinin önemli köylerinden biridir. Kangal köpeklerinin en hasını Deliktaş'ta bulabirsiniz. Çeşitli kaynaklarda Yavuz Sultan Selim İran Seferine giderken köpeği Deliktaş bölgesinde kaybolmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kangal'ın Deliktaş Köyü iki mühim ozan yetiştirmiştir. Birincisi Deliktaşlı Ruhsati'dir. İkinci Büyük ozan ise Ruhsati'nin oğlu Minhacı'dır. "Daha Senden Gayri Aşık mı Yoktur" dizelerinin sahibi Deliktaşlı Ruhsati'dir. Ayrıca Yavuz Top'un terennüm ettiği "Güzel Seni Çok Özledim" adlı türkü de Minhacı'ya aittir. Bu türküde Yavuz Top düzenleme yaparak türkünün sözlerini kısmen değiştirmiştir.

Başlıca yemekleri: Madımak yemeği, baklava türleri, et yemekleri, söbelek yayla çorbası.

Köyde Paşa Pınarı adında köyün ortasında tarihi bir çeşme vardır. Efsaneye göre bu pınardan su içen uyuntu olmaz(gözü açık olur). Köye gelen turistler genelde bu çeşmeden su içerler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas il merkezine 65 km, Kangal ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,bölgenin en sert iklimine sahiptir. Yükseklik olarak Kangal bölgesinin en yüksek yerleşim yerlerinden biridir. Kışlar çok karlı ve sert geçer. Yazları tam bir yayla havasıdır. Gündüzleri sıcak ve akşamları serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 580
1997 633

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon 2008 senesinde faaliyete geçmiştir. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı faaliyette değildir. Jandarma karakolu vardır ama kullanımda değildir. Karakol, kooperatif olarak kullanılmaktadır. Kooperatif de kaldırılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerelnet
  • [www.deliktas.com Köyün internet sitesi]
  1. ^ "DELİKTAŞ KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 3 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.