Çamurlu, Kangal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çamurlu
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Kangal
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.600 m (5.200 ft)
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 127
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58910
Resmî site
[1]

Çamurlu, Sivas ilinin Kangal ilçesinin, Kuşkayasi bucağına bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce Kayseri nin Pınarbaşı ilçesine (O zamanki adıyla 'Aziziye') bağlı Çamurlu Köyü, 1914'te alınan bir kararla daha yakın olduğu için Kangal'a bağlanır. Kuzey Kafkasyadan göç edip gelen Çerkeslerin kurduğu bir köydür.

Kuzey Kafkasya Çerkez göçmenlerinin büyük bir bölümünün yerleştirildiği Uzunyayla, önce Sivas'a bağlıydı. Daha sonra Kayseri-Sivas sınırı belirlenirken Uzunyayla'nın büyük bir bölümü Kayseri il sınırları dahilinde kalırken, aralarında Çamurlu'nun da bulunduğu bazı Çerkez köyleri Sivas sınırlarında kalmıştır.

Köy nüfusu tamamen Çerkez olup,Çerkez örf ve adetlerine bağlıdırlar ve bu yönde bir yaşam tarzları vardır.Komşu köyler tarafından da oldukça sevilen bu Çerkez köyü çevrede misafirperverliği ve uzlaştırıcı tutumuyla tanınır.Çamurlu köyünde zaman zaman eski tarihi kalıntılara da rastlamak mümkündür. Genellikle hayvan figürlerinden oluşan taş heykelciklere sık rastlanmaktadır. Ancak geçmişi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Ekonomik sebeplerden dolayı hızlı göçün yaşandığı bu köyden gidenler, genellikle Sivas, Kayseri, Ankara ve İstanbul'da yaşantılarını sürdürmektedirler. Ancak köyleri ile hiçbir zaman bağlarını koparmayan Çerkezler sık sık geziler düzenleyerek köylerini ziyaret ederler. Yardımlaşma ve dayanışmanın hassasiyetini bilerek yaşayan çamurlu köylüleri en son olarak 2006 yılında köy camisini onarmışlar ve köy mezarlığını çevre duvarını yenilemişlerdir.

Camurlu.jpg

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 96 km,Kangal ilçesine 44 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 127
2000 139
1997 156

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ÇAMURLU KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]