Hasan Rami Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hasan Rami Paşa

Hasan Rami Paşa (d. 1842, Selânik - ö. 1923) Osmanlı Donanması'nda 1897 - 1908 yılları arasında Donanma Komutanı, 1903-1908 yılları arasında da Bahriye Nazırlığı yapmış Türk amiral.

Bahriye Mektebi'nden mezun olunca kaptanlık görevlerinde bulundu. 1892 yılında Ferik rütbesine terfi etti. Daha sonra ise Bahr-ı Sefid Filosu komutanı oldu.

1897 yılında Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa ile anlaşmazlığa düştü. 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı'ndan önce yaşanan felaket yürüyüşten sonra padişah II. Abdülhamid'e ünlü raporunu yazdı. 1903 yılında Hasan Hüsnü Paşa'nın vefatı üzerine Donanma Komutanlığı görevi üstünde kalmak üzere Bahriye Nazırı olarak atandı. Bu dönemde birçok muhrip ve torpidobot alındı.

II. Meşrutiyet ilan edildiğinde donanmanın perişan durumunun sorumlusu olarak görüldü ve sürgüne gönderildi. Daha sonra da hakkında birçok aleyhte yazı yayınlandı. Bu olaylar üzerine anılarını yazdı ve sorumlunun kendinden önceki bahriye nazırı Hasan Hüsnü Paşa'nın yanlış donanma politikası olduğunu belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]