Mehmed Rauf Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmed Rauf Paşa
Rauf Paşa.jpg
Rauf Paşa[1]
Doğum 1832
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1908 (75-76 yaşlarında)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Karacaahmet Mezarlığı
Bağlılığı  Osmanlı İmparatorluğu
Branşı  Osmanlı ordusu
Hizmet yılları 1849-1908
Rütbesi Müşir
Komutası Girit Valisi, Yanya Valisi, İşkodra Valisi, Kastamonu Valisi, Bağdat Valisi ve Komutanı, Yemen Valisi ve Komutanı, Girit Valisi, Yemen Valisi, Selânik Valisi, Bosna Valisi, Bahriye Nazırı, Serasker, Tophane Müşiri, Edirne Valisi ve 2. Ordu, Hassa Ordusu
Çatışma/savaşları Kırım Savaşı, 93 Harbi

Mehmed Rauf Paşa (1832, İstanbul - 1908, İstanbul), Osmanlı asker ve devlet adamı.

Çerkes Abdi Paşa'nın oğludur. Özel öğretmenlerden ders aldı. Gençliğinde Babıali kalemlerine verildiyse de er olarak orduya girip kısa sürede subay oldu. 1849 yılında Teğmen rütbesinde yaver olarak Serdar-ı Ekrem Müşir Ömer Lütfi Paşa'nın maiyetinde Bosna İsyanı'nda ve Kırım Savaşı'nda bulundu.

1856 Paris Antlaşması'ndan sonra Askeri Ataşe olarak Fransa'ya gönderildi ve altı yıl Paris'te kalarak Fransız Kurmay Okulu'nda tahsilini tamamladı. İstanbul'a döndükten sonra 1868 yılında Mirliva rütbesinde Sultan Abdülaziz'in Başyaveri sıfatıyla Avrupa seyahatinde birlikte bulundu. Mehmed Emin Âli Paşa'nın maiyetinde Girit'e gitti ve oradaki yararlığından dolayı Ferik rütbesine terfi etti. 1870 yılında Müşir rütbesine terfi etti ve Girit Valisi olarak atandı. Daha sonra Yanya, İşkodra, Kastamonu Valisi, Bağdat ve Yemen Vali ve Kumandanı, tekrar Girit ve Yemen Valisi sonra Selânik ve Bosna Valisi olarak görev yaptı. 1875 yılında Bahriye Nazırlığı'na getirildi.

II. Abdülhamid'in tahta çıkmasından sonra ikinci kez Bahriye Nazırı, sonra da Serasker ve Tophane Müşiri oldu. 93 Harbi'nden sonra geri alınan Edirne'ye vali ve 2. Ordu Müşiri sıfatıyla gönderildi.

1881 yılında İstanbul'daki Hassa Ordusu Müşirliğine tayin edildi. 27 yıl bu görevinde kaldıktan sonra 1908 yılında emekli oldu ve aynı yıl Çamlıca'daki köşkünde öldü. Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

2012 yılında Girit'e verdiği hizmetlerden dolayı Hanya Belediyesi tarafından adı bir caddeye verildi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Musavver Nevsal-i Osmani-1325 (Osmanlıca). Matbaa-i Hayriye-İstanbul-1325. 1325. 
  2. ^ İbrahim Alaettin Gövsa, Türk Meşhurları Ansiklopedisi, Yedigün Neşriyatı.