Hardcore punk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakhalinio (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.56, 14 Ekim 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hardcore punk
Müzikal kökenleri Punk rock
Kültürel kökenleri 1970'ler sonu, ABD, Birleşik Krallık ve Kanada
Önemli çalgılar Vokaller, gitar, bas, bateri
Türevler Alternatif metal, alternatif rock,[1] grunge, nu metal, post-hardcore
Alt tarzlar
D-beat, emo, melodik hardcore, powerviolence, skate punk, thrashcore
Karışım tarzları
Crust punk, crossover thrash, deathcore, dijital hardcore, grindcore, grunge, horror punk, manguebeat, metalcore, nintendocore, punk jazz, rapcore, ska punk, sludge metal
Bölgesel tarzlar
Avustralya – Brezilya – Japonya – Kanada – İtalya – İskandinavya
Tarza özgü müzik sahneleri
Washington DC – California – Chicago – Detroit – Minneapolis – New Jersey – New York – Boston – Philadelphia – Umeå – Bakırköy
Diğer konular
Straight edgePunk kültürü


Hardcore punk (sadece hardcore olarak da bilinir), 1970'lerin sonunda ortaya çıkan bir punk rock müzik tarzı and kültürü. Hardcore tarzı genel olarak normal punk rock'tan daha hızlı ve ağırdır..[2] Her ne kadar "hardcore punk" teriminin kökeni belirsiz olsa da Vancouver kökenli D.O.A.'nın 1981'de çıkan albümü Hardcore '81'in terimi popülerleştirdiği düşünülmektedir.[3][4][5] Hardcore müzik tarihçisi Steven Blush ayrıca "hardcore" teriminin dönemin punk ve new wave türlerine karşı bir "bıkkınlık" hissi belirttiğini söylemiştir.[6] Drowned in Sound'da bir makale ise 1980'lerin hardcore tarzının "punk'ın gerçek ruhu olduğunu" ifade etmiş, bunun nedeninin de "tüm pozcu kitlenin punk'tan sonraki yeni trend olan New Romantic'e kayması" olduğunu belirt etmiştir. Sonuç olarak punk komünitesinde geriye kalan herkes "gerçekten DIY etiğine bağlı olan kişiler olmuştur.".[7] Hardcore tarzı aynı zamanda "son derece sert bir punk rock tarzı" olarak da tarif edilmiştir.[8]

Hardcore tarzı 1980'lerin başında özellikle Washington, DC, California, New York, New Jersey ve Boston olmak üzere ABD'deki yeraltı müzik sahnelerinde ön plana çıkmaya başladı. Benzer oluşumlar aynı zamanda Avustralya, Kanada ve İngiltere'de de filizlendi. Hardcore aynı zamanda straight edge, hardline ve youth crew gibi birçok akımın da ortaya çıkmasını sağladı. Hardcore, 1980'lerdeki bağımsız plak şirketlerinin ortaya çıkmasında ve DIY etiğinin yeraltı müzik sahnelerinde yayılmasında rol aldı. Alternatif rock, grunge, alternatif metal, metalcore, thrash metal, post-hardcore ve hip hop gibi birçok müzik tarzı hardcore'dan etkilenmiştir.

Her ne kadar geleneksel hardcore müziği asla "anaakım" bir ticari başarı yakalayamamış olsa da, türün ilk öncüleri olan gruplar zamanla kült statüsüne ulaştı. While traditional hardcore has never experienced mainstream commercial success, some of its early pioneers have garnered appreciation over time. Black Flag'in Damaged, Minutemen'in Double Nickels on the Dime ve Hüsker Dü'nün New Day Rising albümleri 2003'te Rolling Stone'un tüm zamanların en büyük 500 albümü listesine eklendi ve Dead Kennedys'in Give Me Convenience or Give Me Death isimli toplama albümü altın albüm sertifikasına ulaştı.[9] Her ne kadar hardcore tarzı İngilizce konuşulan batı ülkelerinde ortaya çıkmış olsa da, İtalya, Brezilya, Japonya, Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde de yayılmıştır. Türkiye'de ise bu tarzı Moribund Youth ve Radical Noise gibi gruplar temsil etmektedir.

Öncü hardcore punk grupları

Kaynakça

  1. ^ "Mastodon, Against Me! Stop, Smell Roses". Spin. 2 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2011. 
  2. ^ Blush, Stephen (9 Kasın 2001). American Hardcore: A Tribal History (İngilizce). Feral House. ISBN 0-922915-71-7.  Tarih değerini gözden geçirin: |date= (yardım)
  3. ^ "Hardcore Punk music history". Silver Dragon Records (İngilizce). 2003. 29 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2006. 
  4. ^ "D.O.A. To Rock Toronto International Film Festival". PunkOiUK (İngilizce). 12 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2006. 
  5. ^ "D.O.A." punknews.org. 13 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2006. 
  6. ^ https://www.duo.uio.no/bitstream/handle/10852/26264/BrockmeierxDUO.pdf?sequence=1 p. 9
  7. ^ Symonds, Rene (16 Ağustos 2007). "Features – Soul Brothers: DiS meets Bad Brains" (İngilizce). Drowned in Sound. 11 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2010. 
  8. ^ The American Heritage® Dictionary of the English Language, Dördüncü baskı. copyright ©2000, Houghton Mifflin Company. Houghton Mifflin Company tarafından yayınlandı.
  9. ^ "Recording Industry Association of America". RIAA. Erişim tarihi: 4 Aralık 2011.