Hans Albert Einstein

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hans Albert Einstein (14 Mayıs 1904 - 26 Temmuz 1973), İsveç-Amerikalı asıllı mühendis ve öğretmen.[1]

Mileva Marić ve Albert Einstein'ın ilk oğludur. Sıvının bekletilmesi veya santrifüj edilmesi sonucu dibe çöken maddeler, tortu taşınımı üzerine yaptığı araştırmalarıyla bilinir. Hans Albert Einstein'ın çalışmaları ve koleksiyonları Kaliforniya Üniversitesi'nin Riverside Kütüphanesi'nde tutulmaktadır.

Çocukluk dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hans Albert Einstein, 14 Mayıs 1904 tarihinde İsviçre'de dünyaya geldi. O zamanlar babası Albert Einstein, Bern patent bürosunda memur olarak çalışıyordu. Babası Alman-Yahudi asıllı, annesi Sırp asıllıdır. Küçük kardeşi Eduard Einstein 1910'da doğmuş, tıpkı babası gibi yüksek zekası ve müzik yeteneğiyle dikkat çekmiştir. Ancak 20 yaşında şizofreni tanısı konmuş ve 1965 yılında hayatının büyük bir kısmını geçirdiği klinikte felç geçirerek hayatını kaybetmiştir. Evlatlık olduğu düşünülen ve Hans'ın hiç görmediği ablası Lieserl Einstein ise çok küçük yaşta hayatını kaybetmiştir. Ölüm nedeni bilinmiyor. 5 yıl ayrı yaşayan Mileva Marić ve Albert Einstein çifti 14 Şubat 1919 tarihinde boşanmışlardır.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne ve babasının ayak izlerini takip ederek ETH Zürih (İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü) okulunda okudu. 1926 yılında inşaat mühendisliği alanında diploma aldı. 1926-1930 yılları arasında Almanya'nın Dortmund şehrinde köprü projesi için çelik tasarımcısı olarak çalıştı. 1936 yılında teknik bilim alanında doktora yaptı ve ABD’de Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nde profesörlük yapmaya başladı. Doçent ve Profesör unvanlarıyla kariyerine devam etti. Kendi alanında otoritesiyle, hidrolik mühendislik konferanslarına katılmak için dünyayı dolaştı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1927'de Frieda Knecht ile evlendi. Ancak ilişkileri Frieda'nın ailesi tarafından onaylanmadı. Buna rağmen birlikteliklerini sürdürdüler. Hans ve Frieda çiftinin ilk çocukları Bernhard Caesar Einstein (1930–2008) fizikçi ve mühendis. İkinci çocukları Klaus Martin Einstein (1932–1938) Difteri hastalığı sebebiyle öldü. Sonraki iki çocukları doğumlarından birkaç gün sonra hayatlarını kaybetti. Ölümlerinden kısa bir süre sonra Evelyn Einstein (1941–2011) Evelyn adında bir kız çocuğu evlat edindiler. Frieda 1958 yılında öldü ve Hans Albert Elizabeth Roboz ile (1904 – 1995) evlendi. Einstein aynı zamanda iş arkadaşları ve ailesiyle geziler için sık sık San Francisco Körfezi üzerine hevesini almaya giden bir denizciydi. Akademik alanda gittiği gezilere dair binlerce fotoğraf biriktirdi. Birçoğunu kendi geliştirdi ve slayt gösterileri sundu. O da müziği severdi, piyano çalabiliyordu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hans Albert Einstein, Woods Hole Massachusetts ABD'de 26 Temmuz 1973 tarihinde (69 yaşında) kalp yetmezliği nedeniyle öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.einstein-website.de/biographies/einsteinhansalbert_content.html