Hakkı Ögelman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hakkı Ögelman
Hakki B. Ögelman.png
Doğum 08 Temmuz 1940(1940-07-08)
İstanbul, Türkiye
Ölüm 04 Eylül 2011 (71 yaşında)
Austin, Teksas, ABD
Vatandaşlığı Türkiye
Önemli başarıları ROSAT X Işınları gözlem uydusu çalışmaları
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ne katkıları

Hakkı Boran Ögelman (Prof.Dr.), (d. 8 Temmuz 1940, İstanbul- ö. 4 Eylül 2011, Austin, Teksas), Türk gökbilimci ve akademisyen.

Türkiye’nin en önemli deneysel gökbilimcilerindendir. Yüksek enerji astrofiziğinin birçok alanında araştırma yapmış, küresel iklim değişikliği ve enerji sorunlarına dikkat çekmiş, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin kuruluşunda emek vermiş bir bilim adamıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası hukukçu Salehettin Ögelman, annesi öğretmen Vedya Özlem Ögelman’dir.[1] Ailesi, doğumundan kısa bir süre sonra Ankara’ya yerleşti.

Hakkı Ögelman, 10 yaşında İstanbul’da Robert Kolej’e kaydoldu. Bu okulu bitirdikten sonra ABD’nin Indiana eyaletindeki DePauw Üniversitesi’nde fizik alanında yükseköğrenim gördü. İlk evliliğini bu üniversitedeki arkadaşı Ivy White ile yaptı.[2] Bu evlilikten Kenan ve Nedim adlı iki oğlu dünyaya geldi.

Cornell Üniversitesi’nde devam ettiği doktora eğitimi sırasında gama ışını toplamak için tasarlanmış balonla atmosferin üst kısımlarına çıkarılarak veri toplayacak bir dedaktör yaptı. Prof. K. Greisen ve Dr. J. Delvaille yönetiminde yaptığı “Search for Discrete Sources of High Energy Cosmic Gamma Rays” başlıklı teziyle 1966’da doktora derecesi aldı.

Avustralya’da Sidney Üniversitesi’nde post-doktora çalışması yaptıktan sonra aldığı bir üniversite bursu ile NASA’nın ilk uzay uçuş merkezi olan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde üç yıl çalıştı; pulsar, quasar, nötron yıldızı gibi uzay nesneleri hakkında öne gelen uzmanlardan biri oldu, çok sayıda makale yayımladı.

ODTÜ yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ögelman, 1969’da yurda dönerek askerlik yaptıktan sonra ODTÜ’de göreve başladı. 1970'te Fizik Bölümü Başkanlığını üstlendi. Öğrencileriyle birlikte ODTÜ Fizik Bölümü’nün çatısına, Ege Üniversitesi Gözlemevi’ne ve Gaziantep ODTÜ kampüsüne koyduğu deneylerle süpernovalardan gelen yüksek enerjili ışınımın atmosferde oluşturduğu ışığı izleyerek süpernova yakaladı. Alınan veriler Ankara'ya telsizle aktarılırdı. Bu çalışma New Scientist'te haber oldu.[3] Bu dönemde arkeoloji ile de ilgilenerek C14 yaş tayini konusunda çalışmalar yaptı.[4] 1972 yılında atılan SAS_II uydusunun ana araştırıcılarından birisi idi. 1976’da Tübitak Bilim Kurulu üyesi oldu ve bu görevi 1983’e kadar sürdürdü.

1977’de eşinden ayrılan Hakkı Ögelman, meslektaşı Dr. Yeter Göksu ile ikinci evliliğini yaptı.[2] Aynı yıl ODTÜ’deki görevine son verildi;[5]; ancak karar Danıştay tarafından iptal edildi.

Adana yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ögelman, 1978-1982 arasında Çukurova Üniversitesi’nde dekanlık yaptı ve güneş enerjisi araştırmaları yürüttü. Bu dönemde Çukurova Üniversitesi kampüsü içine bir güneş evi inşa etti.[6]

1980 darbesi sonrasında eşi Yeter Göksu 1402'likler listesine girdi ve tutuklandı.[3] 8 ay tutuklu kalan eşinin serbest kalmasından sonra çift Türkiye’den ayrıldı.

Almanya yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hakkı Ögelman, Almanya’da. Max-Planck-Institut für Extraterrestrische Physik- Garching’de (MPE) ROSAT X-ışınları gözlem uydusuyla çalıştı; Türkiye’den öğrenci ve meslektaşlarını da bu çalışmalara kattı. Çalışmaları 1988 Sedat Simavi Ödülü ve 1991 TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne değer görüldü. MPE’deki çalışmalarının sonunda Yeter Göksu ile boşanan Hakkı Ögelman, daha sonra Marina Orio adlı İtalyan meslektaşı ile evlenmiş ve bu evlilikten Roberto adlı oğlu dünyaya gelmiştir.

ABD yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ögeelman 1991’de University of Wisconsin’de çalışmaya başladı; pek çok doktora öğrencisi yetiştirdi; ROSAT ile çalışmalarına devam etti. Her yaz Türkiye’ye gelip Sabancı Üniversitesi’nde ders veren Ögerman, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) kuruluşu sırasındaki yer arama çalışmalarında, 150 cm’lik Rus-Türk teleskobunun temininde, Gözlemevi’nin açılmasında rol aldı.[3] ABD, Namibya ve Avustralya’da kurulu ROTSE robotik teleskobunun dördüncüsünün TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne getirilmesini sağladı. 1994’te Türkiye Bilimler Akademisi‘ne üye seçildi.

1995’te geçirdiği kısmî felçten sonra da araştırmalarına devam etti. 4 Eylül 2011’de yemek borusu kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Anısını yaşatmak için Türk Astronomi Derneği, astronomi öğrencileri için düzenlediği yaz okullarına 2012’den itibaren Hakkı Ögelman’ın adını vermiştir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]