Hadaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hadaş
חד"ש, الجبهة
Genel başkanMuhammed Barakeh
KurucuRakah, Kara Panterler ve diğer gruplar
Kuruluş tarihi1977
MerkezHayfa, İsrail
Nasıra, İsrail
İdeolojiKomünizm
Sosyalizm
Siyasi pozisyonAşırı sol
Resmî renklerKırmızı ve yeşil
Knesset
4 / 120
İnternet sitesi

Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi (Kısaca Hadaş) (İbranice: חד"ש‎), İsrail'de sol görüşlü bir siyasi partidir. Hadaş kendini Yahudi-Arap Partisi olarak nitelendirmektedir. Çoğu yöneticisi ve seçmeni İsrailli Arap vatandaşlardır. İsrail parlamentosu olan Knesset'te dört milletvekili ile temsil edilmektedirler.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Hadaş'ın açılımı Hafazit Hademokratit Leşalom Ulşivyon (İbranice: החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון) yani Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi'dir. Parti Arap dünyasında El-Cebha El-Dimukatiya lil-Selam va'al-Musava (Arapça: الجبهه الدمقراطية للسلام والمساواة) olarak da bilinir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hadaş, 8. dönem Knesset zamanında Rakah'a katılmak istemeyen parlamento dışı sol gruplar ve bazı Kara Panter akımı üyeleri tarafından oluşturulmuştur.

1996 seçimlerinde parti Balad ile ortak bir liste ile seçime girmiştir. İki parti beraber beş sandalye kazanmıştır. Özel izin döneminde ikiye bölünmüş, böylece Hadaş üç sandalyeye düşmüştür. Hadaş 2003 seçimlerinde de üç sandalye kazanmıştır.

Politika ve ideoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti Altı Gün Savaşı sonucunda İsrail tarafından işgal edilen tüm bölgeden çekilmesi ve bu topraklarda bir Filistin devleti kurulmasını destekler. Ayrıca, iade ve Filistinli mülteciler için tazminat hakkını da destekler. Barış ve güvenlik konuları dışında, Hadaş da bilinen sosyal ve çevresel konularda etkindir.