İsrail'de siyaset

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İsrail'de siyaset, çok partili bir parlamenter cumhuriyet çerçevesinde yürütülmektedir. İsrail, demokratik ve üniter bir parlamenter cumhuriyettir.

Çoğunlukla sembolik olan cumhurbaşkanı, İsrail Knesset üyelerinin çoğunluğunun tavsiyesine dayanarak başbakanı atar. Başbakan, Knesset üyelerinin desteğini alan Bakanlar Kurulu'nun başıdır.

Yasama yetkisi, kendi kendini feshetmesi durumunda, her dört yılda bir veya daha önce yapılan genel seçimler temelinde seçilen 120 üyeden oluşan Knesset tarafından temsil edilmektedir. İsrail halkı, partilerin kendilerinde veya partilerin seçim komisyonlarında yapılan ön seçimler temelinde hazırlanan parti listelerine oy verir. Oyların %2'sinden fazlasını alan her liste Knesset'te temsil edilir.

1990'larda İsrail'de seçim sistemi değiştirildi ve oylama biri başbakan için, ikincisi parti listesi için olmak üzere iki oyla yapılmaktaydı. Bu sistem, oyların dağılmasına ve koalisyon hükûmetinin istikrarsızlığına yol açtığından sonunda iptal edildi.

İsrail Bağımsızlık Bildirgesi tarafından öngörmesine rağmen, İsrail'in bir anayasası bulunmamaktadır. İsrail, Anayasa yerine Knesset tarafından kabul edilen devletin Temel Yasalar yürürlüktedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]