Hacımukan Munaytpasoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kajimukan Munaytpasov
Kazakistan'ın 2016 yılına ait Kajimukan Munaytpasov resimli pulu

Kajimukan Munaytpasov, Qajymuqan Munaitpasuly (KazakçaҚажымұқан Мұңайтпасұлы, Qajımuqan Muñaytpasulı; RusçaХаджимукан Мунайтпасов, 7 Nisan 1871 - 12 Ağustos 1948), Hadjimukan Munaytpasov olarak da bilinir, Kazak güreşçiydi ve Grekoromen güreşte Dünya Şampiyonluğu'nu tekrarladı.

Kajimukan Munaytpasov 1871'de, Rus İmparatorluğu'nun Akmola Eyaleti'nin Karaotkyel köyünde doğdu. 194 cm uzunluğunda ve 139 kg ağırlığındaydı. 54 ülkede savaştı, 48 madalya kazandı. Kariyerinin en önemli anlarından biri 1910'da, Buenos Aires'te altın madalya kazanması ve ilk kez Dünya Şampiyonu olmasıydı. Ünlü zaferlerinden biri, dövüş sırasında aldığı omurganın ölümcül yaralanmasından kurtulamayan Japon jiu-jitsu ustası Harakiki Jindofu'nun yenilgisiydi. Rus İmparatorluğu'nun ayrımcı politikası nedeniyle birkaç kez Rus milli takımında olmasına izin verilmedi, bu nedenle Japon adı Yamagata Makhanura ile Mançurya adına uluslararası yarışmalara katıldı.

12 Ağustos 1948'de öğrencileri olmadan ve dört karısını Türkistan'da bırakarak kolhoz (Türkistan Eyaleti) Lyeninskoe znamya'da öldü. 1980'de onun onuruna bir müze açıldı. Almatı, Astana ve Semey'de onun adını alan sokaklar var. Rusya'da hayatıyla ilgili iki tane film yapıldı: Haji-Mukan (1978) ve Bizi tanıyın! (1985; Bakhytjan Esjanov, Gyeorgiy Khachaturovich ve Aleksandr Pankratov-Chorny).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]