Hâbil

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hâbil veya Abel[a] İbrahimi dinlerde bahsi geçen Yaratılış Kitabında ve Kur'an'da yer alan bir kişidir. Kabil'in (Cain) küçük erkek kardeşi ve Adem ile Havva'nın küçük oğluydu.[1] İlk yetişen sürüsünü Tanrı'ya adak olarak sunan bir çobandı. Tanrı onun adağını kabul etti ama kardeşininkini kabul etmedi. Kabil daha sonra Habil'i kıskançlıktan öldürdü.

Genesis'e göre, bu insanlık tarihindeki ilk cinayetti.

Yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yahudi ve Hristiyan yorumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaratılış kitabındaki anlatıya göre Habil, Havva'nın ikinci oğludur. Adı İbranicede ''nefes'' anlamına gelir. Eberhard Schrader ise Akadca ablu (''oğul'') kökenli olduğunu söylemiştir.[2]

İlk Matem (Adem ve Havva, Habil'in ölümünün yasını tutar); William-Adolphe Bouguereau'nun 1888 tarihli tuval üzerine yağlı boya tablosu

Hristiyanlıkta bazen Habil'in ölümü ile İsa'nın ölümü arasında mukayeseler yapılır, bu yüzden Habil ilk şehit olarak görülür. Matthew 23:35'te İsa, Habil'den "adil" olarak bahseder.

Roma Katolik Kilisesi'nde ölenler için yapılan ayinlerde Habil hatırlanır ve Canon of the Mass kanonunda İbrahim ve Melkidesek ile birlikte anılır. İskenderiye Ayininde 28 Aralık'ta bir bayram günü ile anılır.[3]

Adem ve Havva ile alakalı Kıpti Kitabı'na göre (2:1–15'te) ve Süryani Cave of Treasures kitabına göre Habil'in bedeni, günlerce yas tutukduktan sonra, Hazineler Mağarası'na yerleştirildi. Buna ek olarak, Yaratılış Kitabı'nda yer alan Adem'in Soyağacındaki Şit'in soyu, kendilerini haksızlardan tecrit etmek için Habil'in kanı üzerine yemin eder.

Hristiyan ve Yahudi geleneklerinin çoğu tarafından kanonik olmadığı kabul edilen Hanok Kitabında (22:7), Habil'in ruhunun şehitlerin başı olarak atandığı söylenir.

İslami yorumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şii inancına göre Habil ("Habeel"), Şam'ın batı dağlarında,Zabadani Vadisi yakınında, Suriye'deki Barada nehrinin köylerine bakan Nabi Habeel Camiine gömülüdür. Şiiler bu camiyi sık sık ziyaret ederler. Cami, 1599 yılında OsmanlılıAhmed Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ /ˈbəl/; İbraniceהֶבֶל Héḇel, in pausa הָבֶלHā́ḇel; Şablon:Lang-grc-x-biblical Hábel; Şablon:Lang-ar

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Holy Bible. English Standard Version. Crossway Bibles. 2016. ss. Genesis 1:26-27; Genesis 2:20-24. 
  2. ^ Eberhard Schrader, Die Keilinschrift und das Alte Testament, 1872.
  3. ^ Holweck, F. G., A Biographical Dictionary of the Saints. St. Louis, MO: B. Herder Book Co., 1924.