İçeriğe atla

Gyula

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gyula
Kasaba
Gyula Kalesi
Gyula bayrağı
Bayrak
Gyula arması
Arma
Macaristan üzerinde Gyula
Gyula
Gyula
Gyula' nın Macaristan'daki konumu
ÜlkeMacaristan Macaristan
BölgeBékés İli
İdare
 • Belediye BaşkanıDr. Görgényi Ernő[1] (FIDESZ)
Yüzölçümü
 • Kasaba255.80 km²
Nüfus
 (2012)
 • Yoğunluk123.84/km²
 • Kent
31,679[2]
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
5700
Alan kodu66
Resmî site
www.gyula.hu

Gyula veya Göle (Macarca ˈɟulɒ), RumenceGiula, AlmancaJula, SırpçaÐula), Macaristan'ın güneydoğusunda Békés ilinin bir kasabasıdır. Romanya sınırında, Fehér-Körös nehri kıyısında bulunmaktadır.

Gyula ilgili referans veren ilk kayıtlar 1313 tarihli dokümanlara dayanır ki bir manastır Gyulamonostor olarak adlandırılır. (Julamonustra Latince) 1332 ye göre manastır etrafında yerleşenler Gyula/ Jula olarak adlandırılır. İsmin orijini hakkında iki versiyon vardır. Bunlardan biri Pannonian Ovası'nın Macar kabileleri tarafından işgalini takiben, Gyula kabilesi alana yerleşir. Daha olası bir versiyon ise, Gyula veya Jula olarak adlandırılan lordun manastırı kurması ve onun yerleşimidir. 1566 tarihinde ikinci vezir Gazi Pertev Paşa komutasındaki ordu tarafından fethedilerek Osmanlı yönetimi altına girdi ve Temeşvar Eyaletine bağlı Göle veya Küle olarak adlandırılan bir sancak merkezi oldu.[3] 1695 yılına kadar Habsburglar tarafından ele geçirilinceye kadar Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır.

Gyula'nın Alman kasabasındaki binasında Macaristan'daki Holokost olayı anılmaktadır. Bugün Gyula, bir müzik okuluna ve Yahudi topluluğunun Auschwitz ve diğer toplama kamplarında yok edilmesi hatırasına bir plakete sahiptir.

Nüfus Yapısı

[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 nüfus sayımına göre 32.967 nüfuslu kasabanın, %92 si Macar, %2,3 ü Rumen, %1,6 sı Alman, %0,3 ü Slovak, %0,4 ü Romanlar ve %1,2 si ise diğer uluslardan oluşmaktadır.

Gyula, Macaristan'da küçük bir Rumen topluluğun merkezidir. (Oturanların %2,3 ü etnik Rumen'dir).

Turistik Yerler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabanın merkezinin doğusunda 13ncü yüzyıla ait eski bir kale bulunmaktadır. Şimdi burası bir kültürel merkez ve turistlerin cazibe merkezidir. Yakınında iyileştici etkisi ile bilinen bir spa termal tesisi vardır.

Szabó Jen tarafından Transilvanya ağaç kilisesi bir mimari stil benzerinde dizayn edilen Nicolae Bălcescu Yüksek Okulu, Macaristan'ın tek Rumen dili yüksek okuludur.[4] 1867 yılında dikilen Rumen Ortodoks katedraline çok uzak değildir.

Gyula, Macaristan'ın ikinci en eski kek dükkânı vatanıdır. Sayısız küçük yürüyüş alanlarını kapsayan bir kasabaya sahiptir ve bunların çoğu geniş su çeşmelerine sahiptir.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Gyula, aşağıdaki yerlerle kardeş şehir dir:

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2014. 
  2. ^ MAGYARORSZÁG HELYSÉGNÉVTÁRA, 2012
  3. ^ "Macaristan'da Osmanlı Hakimiyetinin ve İdari Teşkilatının Kuruluşu ve Gelişmesi, Sadık Müfit Bilge" (PDF). 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
  4. ^ (Rumence) Andrei Ando, "Liceul de români de la Gyula" ("Gyula Romanian High School") 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Jurnalul Naţional, 5 June 2009; retrieved June 5, 2009

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]