Spa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carolus Thermen Spa

Kaplıca, ya da İngilizce Spa, mineral açısından zengin kaynak suyu (ve bazen deniz suyu) ile tıbbi banyoların yapıldığı bir yerdir. Spa şehriler veya spa tesisiler (kaplıcalar tatil köyleri dahil) tipik olarak balneoterapi olarak da bilinen çeşitli sağlık tedavileri sunar. maden suyunun iyileştirici gücüne olan inanç, tarih öncesi zamanlara kadar uzanır. Bu tür uygulamalar dünya çapında popüler olmuştur, ancak özellikle Avrupa ve Japonya'da yaygındır. Günlük spalar ve medspalar da oldukça popülerdir ve çeşitli kişisel bakım uygulamaları sunar.

Spa merkezlerini diğer merkezlerden ayıran özellikler mekanın girişinden başlar. Müzik sistemi ve dekor, hoş kokulu mumlardan ışık sistemine kadar kullanılan kozmetik malzemeleri de dahil merkeze gelen kişiye ruhsal ve bedensel hizmet sunar. Spa müşterileri genelde vücut bakım programlarını tercih ediyor. Rahatlatıcı aroma yağları ile salt body peeling’in kombine edilerek masaj teknikleriyle kişiye uygulanan bu bakım hem vücut rahatlığını, hem de ruhsal rahatlığı sağlıyor. Masaj yağı içeriğindeki citrus aromaları sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp vücuda zindelik kazandırırken, salt body peeling ile de cildi ölü deriden arındırıyor. Bunun ardından toz halindeki deniz yosununa su ile kıvam vererek kişinin komple vücuduna sürülmesi sağlanıyor. Streç filmlerle bandajlayarak dermolife cihazına kişi yatırıldıktan sonra titreşim usulüyle kan dolaşımının hızlandırılması ve cihazın püskürttüğü aroma buharı ile de vücudun toksinlerden arındırılması sağlanıyor. Cihazda bulunan farklı renk yansımaları, renk terapisi de yaparak kişinin ruhsal yönden dinlenmesine ve rahatlamasına olanak veriyor.

Bunun yanında kullanılan bir diğer yöntem de deniz tuzları ve yosunlarıdır. Bunlar, mineralleri bakımından zengin ve aynı zamanda içeriklerinde cilt proteini olan elastini artıran ön maddeleri içerirler. Bu sebepten dolayı, üyesi bulunduğunuz merkezlerde bu tarz uygulamalara çok dikkat etmelisiniz. Tüm bu uygulamaların amacı vücudun su ve tuz dengesini ayarlamak, bedene enerji kazandırarak yorgunluğu ve ağrıyı almak ve az önce de değindiğim gibi cilt proteini olan elastinin yeniden yapılanmasını sağlamaktır.

Sudan gelen sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal adı ile “Sanitas Per Aquam” (SPA) yani “Sudan Gelen Sağlık”, Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır.