İçeriğe atla

Gimme More

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Gimme More"
Blackout albümünden
Britney Spears single
Yayımlanma25 Eylül 2007
(bkz. yayınlanma tarihleri)
FormatRadyo, CD tekli, dijital yükleme, maxi tekli, 5" tekli, 12" tekli
Kaydedilme2006
TarzDans-pop, electropop
Süre4:11
ŞirketJive
YazarNate Hills, Jim Beanz, Keri Hilson, Marcella Araica
YapımcıDanja
Sertifikalar2x Platin (Kanada)
Platin (ABD, Danimarka)
Altın (Avustralya)
Britney Spears single kronolojisi
""And Then We Kiss""
(2005)
"Gimme More"
(2007)
""Piece of Me""
(2007)

"Gimme More" Amerikalı pop şarkıcısı Britney Spears'ın bir şarkısı. Şarkı, sanatçının beşinci stüdyo albümü "Blackout" için kaydedilmiştir. Şarkının sözleri, Spears'ın ikinci hamileliği döneminde yazılmıştır.

Albümün ilk teklisi olarak açıklanan "Gimme More", ilk olarak 6 Ekim 2007'de Avustralya'da yayınlanmıştır. Şarkı, pek çok uluslararası müzik listesinde ilk 10'a girerek büyük başarı göstermiştir. "Gimme More", Billboard Canadian Hot 100 listesinde bir numaraya kadar yükselmiş, ABD Billboard Hot 100 listesinde ise üç numaraya kadar yükselerek sanatçının aynı isimli altıncı stüdyo albümünden yayınlanan ikinci tekli Circus ile eşdeğer liste başarısı göstermiştir. Gimme More, sanatçının ilk teklisi "...Baby One More Time" ve 2008 yılında yayınlanan teklisi Womanizer'ın ardından, Spears'ın ABD'deki en başarılı üçüncü teklisidir. Tekli, Avustralya ve İngiltere müzik listelerinde üç numaraya kadar yükselmiştir. Teklinin müzik videosu popüler video paylaşım sitesi YouTube'da 256 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

Tekli, çoğunlukla olumlu eleştiriler almıştır. Teklinin striptiz temalı müzik videosu da basının ilgisini çekerken, otoriteler tarafından eleştirilmiştir. Diğer yandan, video Spears'ın 2007 MTV Video Müzik Ödülleri'ndeki vasat performansına oranla daha başarılı bulunmuştur.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı James Washington,Marcella Araica, Nate "Danja" Hills ve Keri Hilson tarafından Spears'ın beşinci stüdyo albümü Blackout için yazılmıştır. Spears, "Gimme More"un kayıtlarına hamileliği sırasında Las Vegas'ta başlamış, doğum yaptıktan üç hafta sonra ise Los Angeles'taki evinde devam etmiştir.[1] Şarkının yapımcılığını Danja üstlenmektedir.[2]

Klip Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı klibi boyunca Britney Spears bir barda striptiz yapmaktadır.Klip için çekilen açık hava sahneleri ve müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırılan diğer sahneler de klipten bağımsız olarak çeşitli internet sitelerinde yayınlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""Keri Hilson: 'Gimme More' is My Song!"". 24 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2009. 
  2. ^ ""Back for 'More'"". 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]