İçeriğe atla

Avanak Ajan: Altın Kuş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avanak Ajan: Altın Kuş
Austin Powers in Goldmember
Austin Powers in Goldmember film posteri
YönetmenJay Roach
YapımcıDemi Moore
Mike Myers
Jennifer Todd
Suzanne Todd
John S. Lyons
Eric McLeod
SenaristMike Myers, Michael McCullers
OyuncularMike Myers
Beyoncé
Seth Green
Michael York
Robert Wagner
Mindy Sterling
Verne Troyer
Michael Caine
MüzikGeorge S. Clinton
Görüntü yönetmeniPeter Deming
KurguGreg Hayden
Jon Poll
StüdyoAmerika Birleşik DevletleriNew Line Cinema
Birleşik KrallıkEntertainment Film Distributors
Çıkış tarih(ler)i2002, Amerika Birleşik Devletleri ABD
25 Ekim 2002, Türkiye
Süre94 dakika
Dilİngilizce
Önceki filmAustin Powers: The Spy Who Shagged Me

Avanak Ajan: Altın Kuş, 2002 ABD yapımı komedi filmidir. James Bond filmlerinin bir parodisi olan bu film Mike Myers'ın başrollerini oynadığı Austin Powers serisinin üçüncü filmidir.

Austin Powers Dr. Evil ve Mini Mi'yi hapse atmıştır. Ama onları kapalı bir mekanda tutmak çok zordur. Güvenliğin en yüksek seviyeye çıkarıldığı hapishaneden bile kaçmayı başarırlar. Dr. Evil'in bu seferki planı Austin Powers'i daha doğmadan yok etmektir. Bu sebeple babasını ele geçirmeyi düşünen doktor Evil'in planlarını Powers bozacaktır.

Serinin devamı dördüncü film, Avanak Ajan: Altın Kuş'ın yayınlanmasından bu yana düşünüldü, ancak henüz 2021 itibarıyla yapıma girmedi.[1]

Filmin adı nereden geliyor

[değiştir | kaynağı değiştir]

"Austin Powers in Goldmember" (Avanak Ajan: Altınkuş), James Bond filmlerinin bir parodisidir. İnsan İki Kere Yaşar, Beni Seven Casus ve Altın Göz gibi Bond filmlerinden esinlenmeler olsa da film en çok serinin 3. filmi olan Altın Parmak (Goldfinger)'tan alıntılar yapmıştır. Filmin adında da bu özgün filme gönderme vardır. Goldfinger İngilizcede altın parmak anlamına gelirken bu sözcükle dalga geçen ve aynı zamanda da ses uyumu olan Goldmember ise altın penis anlamına gelmektedir (member=uzuv, organ). Zaten filmin baş karakteri Goldmember (Mike Myers)'ın dünyayı yok etmek için kullanacağı aktivasyon anahtarı Foxxy (Beyoncé) tarafından köpekbalıklarıyla dolu havuza atılınca, Goldmember derhal bir yedeğini devreye sokar: altın kaplamalı penisini. Filmin Türkçe adı da buna uygun seçilmiştir: "Avanak Ajan: Altınkuş". "Kuş" argoda cinsel organ yerine kullanılmaktadır.