Gibbaranea ullrichi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gibbaranea ullrichi
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneae
Familya: Araneidae
Cins: Gibbaranea
Tür: G. ullrichi
İkili adlandırma
Gibbaranea ullrichi
(Hahn, 1835)

Gibbaranea ullrichi, Araneidae familyasından Avrasya'da yaşayan küçük açık renkli bir örümcek türü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1835 yılında Alman zoolog Carl Wilhelm Hahn (1786–1835) tarafından Epeira ullrichii adıyla tanımlanan tür 1951 yılında Amerikalı araknolog Allan F. Archer[1] tarafından Gibbaranea ullrichi adıyla revize edilmiştir.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek 4,5 mm boyundadır. Dar yan kanat benzeri uzantıları olan prosoma açık kahverengidir ve fovea ile sefalik kısım arasında dar bir beyaz şerit bulunur. Sternum ve keliserler kahverengi olup daha yoğun siyahlıklarla doludur. Bacaklar açık kahverengidir ve bütün segmentleri belirgin siyah halkalıdır[2].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok kuru, sıcak, güneşli ve kumlu yerlerdeki alçak boylu bitki örtüsünde yaşar[2].

Hollanda'nın orta bölgelerinde fundalık ve orman açıklıklarında geniş buzul kumlarında görülür ve erginlerine nisan ayından haziran ayına kadarki dönemde rastlanır[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa, Rusya ve Orta Asya'da yayılım gösterir[3]. Avrupa'da Hollanda, Almanya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, Macaristan, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan, Ukrayna, Rusya (merkezi ve güney Avrupa kısmı), Portekiz ve İtalya'dan kayıt vardır[2]. Büyük Britanya'dan kayıt yoktur[4]. Britanya'dan başka İrlanda, İskandinavya (Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka), Baltık ülkeleri ve Belarus'tan da kayıt yoktur[2]. Kesintili coğrafyada dağılım gösteren tür İspanya, Yunanistan ve Belarus'tan henüz kaydedilmese de bu yerler gelecekte bulunma olasılığı yüksek olan yerlerdir[2].

Türkiye'deki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de cinsinin 3 türünden biridir[5].

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Archer, A. F. (1951) Studies in the orbweaving spiders (Argiopidae). 2. Am. Mus. Novit. 1502: 1-34
  2. ^ a b c d e f Helsdingen, P. J. van 2010 The first record of Gibbaranea ullrichi (Hahn, 1835) (Araneae, Araneidae) from the Netherlands, Nieuwsbrief SPINED
  3. ^ "The World Spider Catalog, Version 12.5 by Norman I. Platnick". 15 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  4. ^ "Summary for Gibbaranea ullrichi (Araneae)". 10 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2012. 
  5. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)