Gerçek Haç

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gerçek Haç, Bir Katolik Kilisesi geleneği tarafından İsa'nın çarmıha gerildiği haçtan olduğu söylenen fiziksel kalıntıların adıdır.[1]

Socrates Scholasticus gibi İznik sonrası tarihçilere göre, ilk Hristiyan Roma imparatoru Aziz Konstantin'in annesi olan İmparatoriçe Azize Helena, 326-28 yıllarında Kutsal Topraklar'a giderek kiliseler ve fakirler için yardım kuruluşları kurdu. Tarihçiler Caesarealı Gelasius ve Rufinus, İsa le birlikte idam edilen iki hırsızın Aziz Dismas ve Gestas'a ait olduğuna inanılan üç haçın gizlenme yerini keşfettiğini iddia ettiler; bir haça İsa'nın adını taşıyan titulus yapıştırılmıştı, ancak Azize Helena, bir mucize ona bu haçın Gerçek Haç olduğunu gösterene kadar emin değildi.

Birçok kilise, geleneklere göre Gerçek Haç'ın olduğu iddia edilen parçalarına sahiptir. Onların özgünlüğü, esasen Protestanlar olmak üzere tüm Hristiyanlar tarafından kabul edilmemektedir; Ancak Roma Katolik ve Ortodoks inananlar, onları İsa'nın haçının gerçek parçaları olarak kabul etmektedir.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Sources for the legend of Helena and the invention of the True Cross are explored in detail in J. W. Drijvers, Helena Augusta, the Mother of Constantine the Great and the Legend of her Finding of the True Cross (Leiden, 1992).
    See also: The Elene of Cynewulf. Yale Studies in English. Volume XXI (1904). Translated into English prose by Lucius Hudson Holt.  In Project Gutenberg. 24 Eylül 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Drijvers 1992.
Genel
  • Alan V. Murray, "Mighty against the enemies of Christ: the relic of the True Cross in the armies of the Kingdom of Jerusalem" in The Crusades and their sources: essays presented to B. Hamilton ed. J. France, W. G. Zajac (Aldershot, 1998) pp. 217–238.
  • A. Frolow, La relique de la Vraie Croix: recherches sur le développement d'un culte. Paris, 1961.
  • Jean-Luc Deuffic (ed.), Reliques et sainteté dans l'espace médiéval, Pecia 8/11, 2005 [1]12 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Massimo Olmi, Indagine sulla croce di Cristo, Torino 2015.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]