Yorgi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Georgios (Hıristiyan kutsal kişi) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
George

Yorgi, (Yunanca: Άγιος Γεώργιος, yaklaşık. 275-281 – 23 Nisan 303, Kapadokya) Hıristiyan azizi. Romalı bir askerken sonradan Hıristiyanlıkta aziz ilan edilmiştir. Yunanca'da aziz, kutsal anlamlarına gelen aya unvanı ile birlikte Hıristiyanlıkta Aya Yorgi olarak anılır.

Doğu Ortodoks Kiliselerinin ve Doğu Ortodoksluğunun başta gelen kutsal kişilerinden biridir. Georgios ve Ejderha efsanesinde ölümsüz biri olarak betimlenir. On dört Kutsal Koruyucu’dan biri sayılır.

Aragon, Kanada, Katalonya, Çin, İngiltere, Etiyopya, Gürcistan, Yunanistan, Karadağ, Portekiz, Rusya, Bulgaristan, Brezilya ve Sırbistan’ın azizi kabul edilir.[kaynak belirtilmeli] Beyaz üzerine kırmızı artılı İngiliz bayrağı "Aziz George Bayrağı" olarak bilinir.

Hayatı hakkında çok az şey bilinen, Roma İmparatorluğu’nun bir askeri iken Hıristiyanlara zulmetmeyi reddedince idam edildiği sanılır. Bugün Kapadokya’da bulunan Başköy(Potamya,Megasus,Kavasus) köyüne dehşet saçan bir ejderhayı öldürmesi hikâyesi Orta Çağdan beri dillerde dolaşır.

İslami kaynaklarda ismi Cercis Aleyhisselam olarak geçer ve peygamber olduğu düşünülmektedir.Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserinde Diyarbakırdan (Silvan İlçesi) bahsederken buranın "Cercis Nebi" ümmetinden insanlar tarafından kurulduğunu söylemiştir.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca Yunus Emre'nin bir şiirinde geçer. "Circis oldum basıldım, Mansur oldum asıldım, Hallaç pamuğu oldum, Bunda atılıp geldim. "