Arjantin arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arjantin arması
Ayrıntılar
KullananArjantin
Kabul tarihi1944

Arjantin arması Arjantin'in 1944 yılından bu yana resmî olarak kullandığı ve kökeni 1813 Mutlak Genel Kurulu'na dayanan armadır.

Armanın en üstünde Mayıs Güneşi bulunur. Ortada elips şeklinde Arjantin eyaletlerinin birliğini çağrıştıran el sıkışan iki insan vardır. Ellerin birleştiği yerde tahta bir çubuk üzerinde bağımsızlığı da simgeleyen kırmızı Frig başlığı bulunur. Arka zeminde Arjantin bayrağının da renkleri olan mavi ve beyaz kullanılmıştır. Bu elips şeklinin çevresinde yine mavi beyaz bir kurdele ile bağlanmış defne dalları bulunur.[1]

Tarihi armalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Símbolos Nacionales" [National Symbols] (İspanyolca). Presidency of the Argentine Nation. 11 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2011. Como testimonio de ello, se conservan dos cartas de ciudadanía expedidas por la Asamblea el 22 de Febrero de 1813, donde figura el Escudo estampado en lacre: una de ellas se conserva en el Museo Histórico Nacional, extendida a favor de Don Antonio Olavaria, y está firmada por el presidente del cuerpo, general Carlos María de Alvear, y el secretario, Don Hipólito Vieytes.