Gündüzü, Bulanık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gündüzü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Bulanık
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 981
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
Posta kodu 49500
Resmî site
[1] -

Gündüzü, Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"AHRAR" (Axrar) Adıyla Ermeniler tarafından kurulmuş; Köy birinci dünya savaşından sonra Ermeniler köyü terk ederek köy tamamen Kürtlere bırakılmıştır. Diyarbakır'dan İmam (şeyh) olarak tayin edilen, Mele Mıstefa (Kaplan) Halen köyde ikamet eden torunları yaşamaktadır. Melemıstefa önderliğinde 7 köylü ile beraber bu köyü inşa etmişler. Büyük imam ŞEYH BUVİ torunu olan Mustafa; Köylüleri adil adaletiyle yöneten "Mele Mıstefa" çok sevildiği için köy, bu adla anılmış. Halen bu adla tanınılıyor. Eski adı ve halk dilinde halen Melemıstefa olarak bilinir. Daha sonra bu ad Türkçeye uyarlanarak "Gündüzü" olarak kayıtlara geçmiştir.

Şimdiki yerleşim yeri; eski yerleşim şimdi köylülerin Kürtçe'de "Taxa Axpin" dedikleri mevkiide kurulmuş; şimdiki köy dağılımı savaştan sonra kurulmuştur. İlk yerleşen yedi ailenin torunları şu anda köyde yaşıyorlar. Dışarıya hızlı bir şekilde göç veren bir yerleşim birimidir. Köyün yarısına yakın Bulanık merkezinde yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenek ve görenekleri hakkında çok geniş kaynaklara sahiptir. Konuşulan dil Kürtçe'dir. Köy, hızlı bir şekilde modernleşme yönünde adımlar atmaktadır. Gebol, Gırara dew, keledoş, keşke, xengel, patile kutlik köftesi ve daha birçok çeşit meşhur yemeklerindendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş il merkezine 124, Bulanık ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılı itibarıyla 185 hane mevcuttur.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 1.087
2010 1.040
2007 981
2005 921
2000 981
1997 1.035
1995 1.288
1990 1.355

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ticaretle de uğraşılmaktadır. Yakın geçmişte Şekerpancarı, arpa, buğday, ayçiçeği,mısır mercimek nohut gibi tarım ürünleri ekilirken küresel ısınma ve kuraklığa bağlı olarak çoğunlukla arpa ve buğday , az miktarda şeker pancarı ve nadiren nohut ekilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkokul ve ortaokul vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve faal sağlık evi yoktur aile hekimliği sisteminde rüstemgedik beldesine bağlıdır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır. Köy, geleceğe yatırım amacıyla öğrencilerine iyi eğitim sağlayıp üniversiteye adım atmalarını kolaylaştırmaktadır. Köyden üniversite mezunu cok kişi çıkmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]