Esenlik, Bulanık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 39°1′0″N, 42°6′0″E

Esenlik
—  Köy  —
Muş
Muş
Koordinatlar: 39°1′0″K 42°6′0″D / 39.016667°K 42.1°D / 39.016667; 42.1
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Bulanık
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1,445
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 436
İl plaka kodu
Posta kodu 49500
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Esenlik, Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün tarihi geçmişinin Urartular'a kadar dayandığı söylenmektedir. Köyün eski adının Avbri olduğu sonradan "v" harfinin kalmasıyla abri olarak halk diline geçmiştir. Avbri suyu kesilen manasındadır. Köyün üzerinde kurulduğu bir kısmın eskiden bataklık olduğu ve sonradan bu bataklığın kurutulduğu, suyu kesilen manasını burdan aldığı rivayet edilmektedir. Ayrıca köyde büyük zatların kabirlerinin olması, 1000 yıla yakın tarihi olan bir caminin halen yakta duruyor olması turistlerin ilgisini çekmiştir ve köye geziler yapmalarını sağlamıştır.

Eprigyan'ın 1902 basımı Ermenice Coğrafya Sözlüğü Abri köyü hakkında geniş malumat verir. Buna göre köyün nüfusu yarı yarıya Kürt ve Ermeni olup, yerel Kürtler de Hıristiyan kökenli olduklarını iddia ederlermiş. 40 hane kadar olan Ermenilerin pek sade bir kilisesi varmış; Kürt olan şêx'e sadakatle bağlı imişler. Köydeki bir evde bulunan "ocak" adlı büyük taş, Aziz Krikor Lusavoriç'in mezarını keşfeden Mampre adlı çobanın mezarı olarak gerek Ermeniler gerekse Müslümanlar tarafından yatır kabul edilirmiş. Köyün kuzeybatısında bulunan Garmirvank ("kızılmanastır") adlı harabe de dini ziyaret yeri imiş. Köyün güneyindeki ören yerinde çok sayıda tarihi haçkar (haç işlemeli taş) halen ayaktaymış. Köy yakınında bulunan taş ocağında değirmen taşı imal edilirmiş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy gelenek ve göreneklerine bağlı olmakla birlikte, modernleşme yönünde de adımlar atmaktadır. yemeklerinden içli köftesi meşhurdur.

köyede 1194 tarihinden bu güne ayakta durun camisi, bir çilehane, hicri takvime göre 600 yıllarında vefat etmiş o dönemin meşhur alimlerin evliyaların kabirleri bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş il merkezine 88, Bulanık ilçe merkezine 28 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1.445
1997 899

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi 30 sefer döşenmesine rağmen halen köyün suyu akmamaktadır.Borular susuzluktan yosun tutmuş, kırılmış ve köflenmiştir.sanırım 31. deneme işe yaramış olsa gerek ki su şebekesi tam manasıyla olmasada çalışır hale getirilmiştir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve faal sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]