Olurdere, Bulanık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olurdere
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muş
İlçe Bulanık
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 903
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 436
Posta kodu 49500

Olurdere, Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılan araştırmalara göre bu köy çerkezlerden satın alınmiş, eski yerleşim yerlerini yıkılıp kuzeyinde yeni kurulmuş olan KOPU KÖYÜ yaklaşık olarak 100 yıldır yerleşik hayata geçirilmiştir. İsmini eski köyün yıkılıp yeni bir köy kurulmasından alır.Bu köyde daha önce Ermenlilerin ve Çerkezlerin yaşandığını düşünülmektedir. 1996'da temeli atılan Alparslan 1 Barajı nedeniyle 2009 da boşatıldı. Köylerini terk etmek zorunda kalan halk baraj çevresinde ve yerleşke adı altında yeni köycükler kurulmakla beraber BULANIK MUŞ ve batı illere yerleşmeye başladılar

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt ve Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, görenekleri kürt kültürüne dayanmakta kürtçe ve çok az da olsa Türkçe konuşulmaktadır.Düğünlere ve taziyelere büyük önem verilir. Akrabalar arasında büyük bir dostluk ve yardımlaşma vardır.Kış aylarında eğitimden ve işten dolayı köyde pek kalan olmaz. yemek olarak, köyün en mehşur yemekleri içli köfte yanı Muş köftesi ve jağ pancarıkeşkek,helise,sarma dolmasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muş il merkezine 85, Bulanık ilçe merkezine 46 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 787
2000 903
1997 1.155

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanir. İnsanların çoğu kamyonculukla ve ticaretle uğraşmaktalar

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yeni inşa edilmiş lojman da bulunmakta okul ve lojman oldukça lüks yapılmış okulu birçok okuldan daha iyi ve ulaşımı kolay . Köyün içme suyu şebekesi köy heyeti tarafından para toplanarak Tüfekçi çeşmesinden getirilen su ile kurulmuştur fakat köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çakıl olup köyde elektrik ve sabit hat vardır.Köyde Turkcell ve bazı yerlerde Avea ve Vodafone şebekesi çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]