Gümüşsu, Simav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kütahya İli Siyasi Haritası
Bilgiler
İl: Kütahya
İlçe: Simav
Nüfus: 1.310 (2011)
Rakım: 790 m
Posta kodu: 43500
Telefon kodu: +90 274
Koordinat: 38.08 K
28.53 D
İl plaka kodu: 43
İdare
Belediye Başkanı: Mehmet ADIGÜZEL
Siyasi Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi
İletişim
Resmi İnternet Sayfası: Gümüşsu Belediyesi
Telefon: +90 (274) 528 20 03

Gümüşsu (eski adıyla Kelemyenice), Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı bir belde.

Simav'a 12 km mesafede ovaya kurulu bir yerleşim alanıdır. Kelem (lahana) ve yenice (yeni) kelimelerinden türemiştir. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olsa da dışarıya çok göç vermiştir. Belediye sayımında nüfusu ikibinlerin altına düşen kelemyenice 1 km mesafede bulunan komşu Boğazköy' üde bünyesine katarak ortak bir isim almış ve yeni adı Gümüşsu olmuştur. Simav'a mâl edilen Simav Fasulyesi bu topraklarda yetişmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelemyenice, Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı Gümüşsu beldesinin eski adıdır. 4 Ekim 2004'te Boğazköy ile yapılan birleşme referandumun da kabul çıkmış. 01.01.2006 tarihinden itibaren Boğazköy Kelemyenice Beldesinin 3. mahallesi olarak bağlanmıştır.[1] Ancak toplam nüfus belde olmak için yer sayının tekrar altında kaması ile birlikte başka bir referandumla yeniden Boğazköy köy olmuştur.

Kelemyenice'nin tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelemyenice'nin kuruluş tarihi zamanımzdan 450-500 yıl öncesine dayanır. İlk kuruluş yeri köyün güney batısında bulunan Kavacık mekiidir. Köy 80-100 hane olup köyün adı Balık Köydür. Rivayete göre, tahmini 1490 yıllarında bir kadın köyün ekmek fırınında ekmek yaparken çıkarmış olduğu yangın, rüzgarında etkisiyle bütün köye yayılır. Bu yangın Balık köyün tamamen yok olmasına sebep olur. Balık köylüler evsiz kalmışlardır. Köy halkı Kanlı Cevizler mevkiinde çadır hayatı yaşamaya başlamıştır. O dönemde Simav Ovasının sahibi olan Germiyan Oğullarından bir bey Kanlı cevizler mevkiinden halk ile birlikte hala dumanları tüten Balık köye varır. Köy halkının bazıları yıkıntıları temizleyerek ev yapma girişiminde bulunmaktadır. Germiyan beyi köy halkına buranın tekrar köy kurulmasının elverişli olmadığını söyler. İsteyene 30 yılda ödemek şartı veya ortaklık yapma koşulu ile yeteri kadar tarla verebileceğini söyler. Ve kendisinin 7 gün sonra geleceğini, arazi isteyenlerin kendisini beklemelerini söyler ve ayrılır. Beklenen gün gelir ve yangın zedelerin 15-20 hanesi Demirci köyü beldesine, 10-15 hanesi Öreyler beldesine, 10-15 hanesi Çaysimav beldesine bir kısmı da Göl Köyüne yerleşir. Kalan 20-25 hane aile 2-3 yıl Kavacıkta çadır hayatına devam ederler. Daha sonra (halk dilinde kelem) in bol yetiştiği Simav yolu (Eski Balık Köy Arası) üzerinde bulunan şimdiki yerleşim yerine 30 yıllığına satın alma veya ortakçı olarak planlı bir şekilde arsa dağıtılarak yerleştirilir.Köyün yerleşim alanında lahana bol olduğu için Kelemyenice adı verilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşsu, Simav ilçesine 12 km uzaklıkta İzmir yolu üzerinde olan bir köyüdür.Köy ovalık bir araziye kurulmuş olup kuzeyinde kurutulmuş olan Simav gölü güneyinde Simav dağları doğusunda Çaysimav Beldesi Batısında ise Bahtıllı Belediyesi bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Toplam :1.310
  • Erkek nüfusu: 609
  • Kadın nüfusu: 701[2]

Sosyal hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşsuda en yaygın spor dalı voleboldur. Bu amaçla köy kahvesinde kurulu bir voleybol sahası bulunmaktadır. Gümüşsuda voleybol genç ve ileri yaştan herkesin ilgilendiği bir spor dalı olmasıyla dikkat çekmektedir. Amatör seviyede birden fazla voleybol takımına ev sahipliği yapan Gümüşsu bu alandaki iddiasını hergeçen gün arttırmaktadır. Ayrıca beldedeki takımların 2014 yılında ilçe genelinde yapılan turnuvalarda ilk 3 sırayı alması İl düzeyinde ve Ulusal basında yer bulmuştur.[3][4]

Bununla birlikte gençlere yönelik bir yatırım olarak Ücek mevkiinde bir adet futbol sahası kurulmuş , amatör seviyedeki futbol takımlarının ve ilçe gençlerinin hizmetine sunulmuştur.

Beldede

2009 yılında düzenlenen deve güreşi etkinliği (Koca mera mevkii)
2 kıraathane
2 camii ( Kelemyenice Büyük Camii ; Kelemyenice Yeni Camii)
1 Mescit (Koca Mera Mevkiinde)
1 Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı kuran kursu bulunur.
1 Sağlık Ocağı (Hürriyet mahallesinde)
1 Voleybol sahası
1 Futbol sahası
1 Düğün salonu (eski ilköğretim okulu)
1 Gençlik Lokali (Gençler Birliği)

Birçok Dernek ve amatör spor kulüpleri bulunmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Okur yazarlık oranı % 98 olup.35 yaş altı gençlerin %95'ı en az lise mezunu, %45'si ise üniversitede okumakta veya üniversite mezunudur. Köy nüfusunun %3'ü ise yüksek lisasans ve üzeri eğitim seviyesine sahiptir.

Günümüzde bölgede hiçbir Okul hizmet vermemektedir. Kelemyenice ilköğretim okulu ise 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında öğrenci yokluğu sebebiyle kapatılıp öğrencileri Çaysimav İlköğretim okuluna aktarılmıştır.[5]

İlçede ve il dışında eğitim gören ihtiyaç sahibi öğrenciler için 50'li yıllardan beri burs desteği sağlanıyor oluşu köydeki eğitim seviyesinin yükselmesinin en önemli sebeplerinden birtanesidir.

Kelemyenice Medresesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Simav’da H. 1317–1321/M.1898–1904 yılları arasında toplam 16 medrese bulunmaktadır. Bu medreselerden bir tanesi ise Kelemyenice Medresesidir.[6]

Kelem Yenice Karyesi’nin medresesi olan bu medresenin banisi ve müderrisi Salih Efendi’dir. 1899 yılında medresede 33 öğrenci bulunmaktadır. 1900 ve 1901 yıllarında ise öğrenci sayısının 30’a düştüğünü görmekteyiz. 1903’te medresenin öğrenci sayısında artış meydana gelmiştir. Bu tarihte 47 öğrenci medresede öğrenim görmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı uzun yıllardan beri küçükbaş,büyükbaş hayvancılıkla ve tarımla geçimini temin etmektedir.[7] Tarımın önemli kısmı kurutulan Simav gölü arazisinden faydalanılarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde bir marangoz atölyesi, bir mobilya atölyesi, bir demir ve tesisat atölyesi , 1 büyükbaş hayvan besihanesi, 1 süt toplama ve depolama tesisi, çok sayıda sera , kiraz ve vişne bahçeleri bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ [1] TC. Kütahya Simav Kaymakamlığı Resmi Web Sayfası
 2. ^ [2] TÜİK
 3. ^ http://www.milliyet.com.tr/29-ekim-voleybol-karsilasmalari-nefesleri-kutahya-yerelhaber-404958/
 4. ^ http://www.sondakika.com/haber/haber-simav-da-29-ekim-voleybol-turnuvasi-basladi-6517926/
 5. ^ [3] "Simav'da 4 Okul öğrenci Azlığı Sebebiyle Kapatıldı" başlıklı haber
 6. ^ [4] Ahmet Demircan'a Ait "H. 1317–1321/M. 1898–1904 SALNAME-İ NEZÂRET-İ MAARİF-İ UMUMİYE’SİNE GÖRE SİMAV KAZASI’NDA BULUNAN MEDRESELER" isimli makale
 7. ^ [5] Av. Sadik Çimene Ait "1845 Senesinde Boğazköy'ün (Kilise Karyesi) Sosyo-Ekonomik ve DemografikYapısı" isimli Makale