Kuşu, Simav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kuşu Kasabasından bir görüntü

Kuşu

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuşu’nun kesin tarihçesi bilinmemekle yaklaşık olarak 1400 ile 1500 yıları arasında kurulduğu ve yine yaklaşık olarak 600 yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Kasabaya ilk yerleşenlerin Yörüklerden olduğu ve rivayetlere göre Kuşu ismini alması ise Yörüklerin yerleşmesi sırasında kuşların uçtuğu yerde su bulmalarının sebep olduğu sanılmaktadır.

Yerleşim yeri 1952 yılında köy statüsünden çıkarılarak belediye statüsüne çevrilmiş ve 1952 yılında belediye kurulmuştur.2011 nüfus sayımında 2000 nin altında nüfusu olduğu için tekrar köy statüsüne indirilmiş ve kanunla kesinleşmiştir, 2014 ün mart ayında belediyeliği alınarak muhtarlığa dönüştürülecektir.Kasaba yerleşim yeri itibarı ile engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. Arazisi de geniş ve engebeli olmasına rağmen verimli topraklara sahiptir.

Kuşu kasabasının nüfusu 2011 e göre 1897 dir. Nüfusun yoğun olmasına rağmen genç nüfusu kasabada tutmak zor ve iş imkânı olmadığı için her yıl göç vermektedir Kasaba nüfusunun % 95 okuma yazma bilir. Kasabada 1 adet Çok Programlı Lise ile 1 adet İlköğretim okulu bulunmaktadır. Kasaba halkı günümüzde olduğu gibi geçmişte de eğitime önem vermiştir. Cumhuriyet öncesi Medreselerin bulunduğu bu kasabada günümüzde ise öğretim üyeleri, profesörler, doktorlar, çok sayıda öğretmen vs. yetişmiş olup yurdun çeşitli yerlerinde görev yapmaktadırlar.

Kuşu Kasabası 4 mahalleden ibaren olup, Kadılar ve Yeni Mahalle olarak iki adet mahalle muhtarı mevcutiken 2005 yılında yeni kurulan Mahalleler isi Kaya ve Dere Mahalleleri olmakla bu mahallelere ise 2006 yılında yapılan seçimlerde muhtar seçilmiştir. Kasabanın çevresinde ise halkın hayvancılıkla uğraştığından mezralar bulunmaktadır.

Kasabanın hane sayısı 970 olup eski yapılar çoğunlukta olduğu ve yeni yeni yapılaşmaya gidildiği görülmektedir. Halk genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Tarımda meyveciliğe önem verdiğinden vişne üretimi bir hayli yüksektir. Kasabada bir adet sulama göledi mevcut olup sulu Tarımda ise turşu salatalığının yanı sıra pancar, fasulye vs. yetişmektedir.Hayvancılıkta ise süt inekçiliğinin çevreye oranla fazla olduğu görülmekte ve yaklaşık her evde iki üç tane süt ineği bulunmaktadır.

Kasabada bir adet spor kulübü bulunmakta ve zaman zaman ilçe düzeyinde başarılar göstermiş ve halen 1. amatör liginde mücadele etmektedir.

Her yıl Haziran ayının ikinci hafta sonunda Gözleme günü düzenlenmekte ve 2006 yılında ise 10. düzenlenmiştir.Kasabanın ulaşım durumu, İlçeye uzaklığı 18 km mesafe olup, yolu asfalt kaplamadır. Ayrıca Kasaba içerisinden geçen Simav – Selendi yolu olması nedeni ile halkın büyük çoğunluğu resmi işler hariç İzmir ve Manisa’ ya daha çok bağlıdır. Kasabaya ulaşmak için Selendi, Simav ve Pazarlar ilçelerinden olmak üzere bu üç ilçeye bağlı yolları mevcut olup ulaşımı basittir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Kuşu belediyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede çalışan 14 adet memur ile 13 adet Geçici Temizlik işçisi olmak üzere 27 çalışanı bulunmaktadır.

Belediyenin araç durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede 2 adet taksi, 3 adet Otobüs, 2 adet Damperli Kamyon, 2 adet 4x4 İş Makinesi, 1 adet Traktör İş makinesi, 2 adet traktör, 2 adet İtfaiye aracı, 5 adet kamyon, 3 adet vibratör, 1 adet çöp arabası, 1 adet greyder bulunmaktadır.

Belediyenin bina durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyenin mülkiyetinde bulunan mevcut yeterli binası bulunmakta olup kendi ihtiyacı harici olan binalar ise lojman ve iş yeri olarak halkın ihtiyacını karşılamak amacı ile kiraya verilmiştir.

Kasabamızın Sağlık Hizmetleri mevcut sağlık ocağında bulunan 2 adet doktor, 2 adet hemşire ile sağlık ocağında karşılanmakta olup Devlet-Millet işbirliği ile yapılan 10 yatak kapasiteli Sağlık Merkezi binası ise inşaatı tamamlanmış olup boş olarak beklemektedir.Ancak depremde zarar gören ilköğretim okulu,incelemeler sonucunda çürük bina raporu verilince bu bina okul olarak değerlendirilmiş ve hizmete başlamıştır.

Kasabanın asayişi kasabada mevcut Jandarma Karakolu tarafından sağlanmaktadır. Kasabada halkı genelde sakin olması nedeni ile olay çıktığı fazla görülmemektedir. Karakolda ise 1 Astsubay 2 uzman ve 10 tane er mevcut olup, araç olarak 1 adet taksi mevcuttur. Burada görevli personel ise hizmet binaları yanında bulunan lojmanda ikamet etmektedir.ancak 2013 yılının temmuz ayında karakolda kapatılmıştır.kapatılan karakol personeli simva taşınıp asayişi simav jandarması sağlamaktadır.

Seçimlerdeki protestolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin, nüfusunun 2011'deki Simav depreminden dolayı geçici bir süreliğine iki binin altına düşmesi nedeniyle köy statüsüne indirilmesini protesto eden Kuşu halkı, 2014 yerel seçimlerinde oy kullanmamıştır. Dört sandıkta kayıtlı 1648 seçmenin hiçbirinin seçimlerde oy kullanmaması üzerine, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 1 Haziran 2014 tarihinde Kuşu'da köy muhtar ve ihtiyar heyeti için seçim düzenlenmesine karar vermiştir. Haberi veren Hürriyet gazetesine göre, YSK'deki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Kuşu halkının tutumunu bir sivil itaatsizlik örneği olarak nitelemiştir.[1] Halk, 1 Haziran'da tekrarlanan seçimlerde de sandık başına gitmedi. Bunun üzerine Simav Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, Kuşu'ya Ortaokul Müdürü Feridun Aktay'ı süresiz olarak muhtar vekili olarak atadı.[2] Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde de halk sandığa gitmeyerek protestolarına devam etmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]