Yaykın, Simav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yaykın, Kütahya'nın Simav ilçesinin bir beldesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaykın, Türk yerleşim yeri olarak 670-800 yıllık bir geçmişe sahiptir. Halen bulunduğu yerde Hacılar Köy odasının yanında bir kara ardıç ağacı bulunmakta idi. Bu Köy Odası (Misafirhane) iş yeri gibi kullanılmakta ve burada ok, yay ve kın yapılmakta idi. Burada ok, yay ve kın yaptıranlar Yaykın’a gidiyorum veya yaykından geliyorum gibi kelimeler kullanırlardı. Böylece yaykın adı oluşmuştur. Yay ve kın ustasının türbesi halen Beldemiz içindedir. MÖ 2000 yılı öncesine dayanan Mezar içi mevkii bugün kiraz bahçeleri ile kaplı olup burada duvarları yıkık sadeci tabanı olan bir kilise mevcuttur. Toprak altında kalan tabanının mozaikle kaplı olduğu bilinmektedir. Fakat resmi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Türk yerleşimi hakkında kesin bir tarih olmamakla beraber caminin yapılışından bunu çıkarmak mümkün Eski caminin kitabesinde 1785 yılında yapıldığı yazılmaktaydı. Bu cami 250 kişinin ibadet yapabileceği kadar büyüktü. Çocuklar ve kadınlar ile bu nüfusun 800 civarında olduğu hesaplanabilir. Küçük bir toplumun 800 kişiye ulaşması en erken 500 yılda gerçekleşebilir. 1785’den 500 yıl geriye gidersek 1270’li yıllara tekabül eder. Bu yıllarda Batıya doğru göç 1257 Moğolların Meyya Farikın Bölgesini yağmalamasından sonra buradan batıya göç eden ailelerden birinin buraya yerleştiği düşünülmektedir.

Yakın tarihimizde Kurtuluş Savaşı yıllarında Yaykın adından çok söz ettirmiştir.[kaynak belirtilmeli] Yunan işgali sırasında Demirci ve Simav Bölgesindeki Milis Kuvvetleri içerisinde Yaykından bir grup yer almış, Çerkez Ethem’in önemli adamlarından birisi olan Doro isimli zeybekte Yaykınlıdır. Atatürk’ün kurduğu düzenli ordu ile arası açılan Çerkez Ethem’i ilk terk eden Doro’dur. Çerkez Ethem’in batıya doğru kaçarken Yaykın deresindengeçtiği bilinir ve yüklü hazinesini buralara sakladığı söylensede gezici bir eşkiyada o kadar paranın olmayacağını düşünüyoruz. Ama bu hikâyenin peşinden gelen defineciler Yaykın’ı pek rahat bırakmazlar.

Yaykın kasabasının nüfusu 2048 olup iki mahallesi bulunmaktadır. Yerleşim yeri olarak engebeli bir arazi üzerinde olmasına rağmen verimli kiraz bahçeleri bulunmaktadır. Halk genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kasabada 1 adet taşımalı öğretim yapılan İlköğretim okulu ve Sağlık ocağı bulunmaktadır. Kasabanın ilçe merkezine uzaklığı 25 km. olup yolu asfalttır.

Manisa İli Demirci İlçesi Yarbasan Bucağı’na bağlı yerleşim daha sonra Simav merkeze bağlanmıştır. Yaykın, 1998 yılında köy statüsünden Belde Belediye statüsüne geçmiştir. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun uyarınca belde teşkilatının kapatılması kararlaştırılmıştır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]