Güllübucak, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güllübucak
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 46
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: [2]

Güllübucak, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Güllübucak Köyü, Hurman çayının kenarında kurulmuştur. Bu nedenle de tarihi bir bölgede kurulması nedeniyle tarihsel geçmişi oldukça da eski olan bir köydür. Dolayısıyla Güllübucak Köyünün tarihi, Hurman Kalesinin tarihi kadar eskidir. Bilindiği gibi Hurman Kalesi ve civarı Milattan önceki yıllarda Hititlerin egemenliğinde bulunan Kizwatna Krallığının daha sonraki yıllarda Geç Hitit Krallıkları döneminde Kumana (Comana) Krallığının sınırları içinde b ulunmaktaydı.

M.S.ki dönemlerde de Müslüman Araplar ile Bizans imparatorluğu arasındaki mücadelenin en önemli sahalarından birisini oluşturmuştur. 15. yüzyıldan sonra da Memluklular ile Dulkadirli Beyliği ve Osmanlılar arasındaki mücadele sahasını oluşturmuştur. Bu nedenledir ki bütün bu bölgelerde bulunan tarihi yerlere, kaleler ve eski yerleşim birimleri hep bu dönemin izlerini taşımaktadırlar. Güllübucak köyünün komsusu Tekerahma köyü ile sınırı; Konakgormez gediği, Akdere köyüne giden patika yol. Bozhüyük köyü ile sınır; Camiliyurt köyü sınırının bitim noktası olan Tersakan mezrasından gelen yol, Yaylacık boğazı, Şato tepesi, Aptal pınarı, Çamurlupınar, Hurman çayı, Yığkılhan tepe, Kenesi hayması, Kızlıseğer Hurman çayı. Akdere köyü ile sınırı; Mahkenli taş, Çamurlu gediği, Sereğli, Çamurlupınar. Camiliyurt Köyü ile sınırı; sıra tuzak taşı, Camiliyurt köyü Halit beğ değirmeninden gecen hat.

Güllübucak Köyünün Aptalpınarı ve Sarıören olmak üzere iki tane mezrası bulunmaktadır. Güllübucak Köyü daha önceki yıllarda Kayseri’nin Sarız ilçesine bağlıydı. Akdere Köyü ile mezrası Akoluk ve Çürük Köyü de Güllubucak Köyüne bağlıydı. Fakat 1938 yılında Akoluk Çürük mezrası Sarız ilçesine bağlandı. Akdere Köyü de daha sonraki yıllarda muhtarlık oldu. Böylece Akdere Köyü de Güllübucak Köyünden ayrılmış oldu.

Güllübucak Köyünde yaşayanların bir kısmı, Malatya Akçadağ ve Kürecik bölgelerinden gelmişlerdir. Dadaloğlu-Avşar Oymağına mensupturlar. Güllübucak köyündeki sülalelerden; Çalolar (Demir), Hüseyinler (Erdoğan), Köralioğulları (Polat), Söğütler (Söğüt), Malatya Akçadağ Demirciler Kağan Bölgesinden gelmişlerdir. Tophasanlar (Top), Malatya Akçadağ Topkin Kağandan Bölgesinden, Töhmetliler (Su), Malatya Develi Bölgesinden, karayılanlar (Yılan), Malatya Kirliuşağı Bölgesinden gelerek buraya yerleşmişlerdir. Avşar Türkmenleri kökenlidirler.

Güllübucak Köyü halkı da İstiklal Harbimize aktif katılmışlardır. Mehmet Demir Rusya’ya esir düşerek yedi yıl esir kaldıktan sonra köye geri dönmüştür. Mehmet Ali Söğüt, İstiklal Harbinde şehit olmuştur. Bu köyde de diğer köylerimizde olduğu gibi, Birinci Dünya savası esnasında şehit düsen birçok kişi bulunmaktadır. Güllübucak Köyünde Kalo Top çok güzel güreş yapardı ve cevrede çok büyük bir güreşçi olarak tanınırdı. Ramazan Söğüt cevrede halk ozanı olarak tanınır ve yöre ağıtlarını ve kendine ait deyişleri söylerdi. Güllübucak Köyünde sırasıyla; Mehmet Ali Söğüt, Hüseyin Top, Mehmet Su, İsmail demir, İsmail Top, Mustafa Su muhtarlık yapmışlardır. Kaynak: Mehmet Ali Öz www.guruntarihi.com

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 194 km, Gürün ilçesine 45 km uzaklıktadır.Gürün ilçesine ise 57 kilometrelik mesafededir.Rakımı 1610 metredir.İlçe merkezinin guneybatı kesiminde yer almaktadır. Güllübucak Köyünün 1997 yılı E.T.F sonuçlarına göre, toplam nüfusu 94 kişidir.Kışın nüfus 2'ye kadar düşer.2012 yılında nüfus 46 kişidir.Köyün arazisi üzerinde gerek tarlalarda ve gerekse kırsal kesiminde gül bitkisi bol miktarda bulunması nedeniyle, güllü yurt, güllü yer anlamına gelen Güllübucak Köyu ismi verilmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 62
1997 73

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güllübucak Köyünün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyün bir başka geçim kaynağı, kilim ve halıcılıktır. Buradan üretilen kilim ve halılar gerek yurt içine ve gerekse yurt dışına pazarlanmaktadır.Güllübucak Köyünde az da olsa sulu tarım yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılık halen iptidai usullerle yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve arıcılık gibi tarımsal faaliyetlerin teşviki ve desteklenmesi şarttır. Güllübucak Köyünde de oldukça sık göç olayı yaşanmıştır. 1997 yılında 20 hane kadar ev kalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Güllübucak köyün en büyük sorunlarından birisi ilçeye en uzak köylerimizden birisi olması nedeniyle yoldur. 57 kilometrelik yolun büyük bir kısmı stabilizedir. Kış aylarında tamamiyla kapalı kalmaktadır. Köyde ilkokul ve lojmanı vardır. Cami ve lojmanı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]