Akdere, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akdere
—  Köy  —
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 102
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: [2]

Akdere ya da Ağdere, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Gürün'ün Kahramanmaraş ve Kayseri sınırında yer almakta olup idari açıdan Sivas iline bağlıdır. Köy konum itibarı ile Kahramanmaraş, Kayseri ve Sivas sınırının kesişim noktasındadır.

Ceyhan Irmağı'nın kollarından biri olan Hurman Çayı Akdere Köyü'ne 3 km. kuzey batısında doğmakta olup doğal yetişen kırmızı benekli alabalığı ile bilinir. Bu kırmızı benekli alabalık Hurman Çayının doğduğu noktadan itibaren su sıcaklığının yaşam koşullarına uygun olması nedeniyle 10 km lik bir alanda yaşayabilmektedir. Nadir olan bu balık türü Bakanlar Kurulu kararı ile süresiz olarak avlanması yasaklanmıştır. Akdere Köyü'nde alabalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların ( Türkmenlerin ) Avşar boyundandır. Kökeni göçebe olan aileler de vardır. Köyün 1 km güneyinde kale olarak adlandırılan çok eski dönemlerden kalma doğal olarak kaleyi andıran kalıntı vardır. Bu yapı üzerinde bulunan çeşitli işaretler içeren buluntular burada Roma veya Bizans döneminde de yerleşim olduğunu göstermektedir. Bu kalıntılar içerisinde hala varlığını korumakta olan rivayete göre 43 (hali hazırda yağmur ve kar sularının etkisiyle kapanarak 21 basamak kalmıştır.) basamakla zemine ulaşılabilen bir göz oda mevcuttur. Yerel olarak zindan olarak adlandırılan yapı köyün görülmeye değer yerlerinden birisidir.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 195 km, Gürün ilçesine 47 km uzaklıktadır. Rakım 1600 metredir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 102
1997 118

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Alabalık üretim tesisleri mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet hizmeti mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]