Çiçekyurt, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çiçekyurt
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 102
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: [2]

Çiçekyurt, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvan sürüleri ile Orta Asya'dan gelerek Gürün'e yerleşen Oğuz Türkmen ailelerden olan Pirlilerin, Zadelerin, yaylasıdır. Uzun yıllar yazlak olarak kullanılmış ve genelde sadece arazileri ekilmiştir. Osmanlı döneminde yerleşim yeri olan köy 1920 rakımı ile kışların ağır geçmesi ve yaşam şartlarının zor olması nedeni ile genelde yaz aylarında kullanılan yayla evleri ile 18. yüzyılda yazlak ve kışlak olarak devamlı iskan olmuştur. Köyün yakınındaki dağlarda, çayır ve tarlalarında yaz aylarının her döneminde çok çeşitli çiçekler açtığından adı ilk olarak Çiçekyurdu yaylası, daha sonraları ise Çiçekyurt köyü olarak değişmiştir. 1915 yılında Haymana'dan gelen TÜRKMENLER ile köy büyümüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Anadolu'nun her yerinde görülen gelenekler bu köyde de mevcuttur. Sürülerin kuzuları toplu olarak Tohma Çayı'nda Temmuz ayının 15 inci günü tek tek yıkanır ve her sürü sahibi özel yemeklerle bunu kutlar ve eğlence düzenler. Bir gün sonra tüm kuzuların yünleri kırkılır ve yününden temizlenir.

Aynı zamanda tarlarında hasat bitince bunu da kutlarlar. Kasım ayının 15 inci günü koç katımı yapılır. Sürülere bırakılacak koçlar süslenir, üzerine boya ile Türk bayrağı işlenir ve şenlikler yapılarak koçlar sürülere bırakılır.

Yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye özgü bazı yemekler şunlardır: Kendine has süt kaymağı, kuzu kızartması, patates yahnili kızartma, tereyağlı bulgur pilavı, közde yapılmış tereyağlı kömbe, içli köfte, ekşili köfte, pestüken çorbası, yayla çorbası, tarhana çorbası, un aşı ve sümündürü aşı. Ayrıca kendine has, koyun lor peyniri, koyun sünme peyniri, koyun salamura peyniri, koyun küp peyniri, koyun tereyağı, koyun yoğurdu gibi gıdaların üretimi vardır.

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu köyde doğmuş şair Hasan Kondu'nun Ha Sen, Ha Ben isminde bir kitabı yayınlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 175 km, Gürün ilçesine 27 km uzaklıktadır. 20 km asfalt, 7 km stabilize yoldur. Toroslar'ın uzantısı Sümbüllü ve Köroğlu dağlarının güney eteğindedir. Rakımı 1920'dir

Köy yüksekliği ve etrafının açıklığı itibarı ile çevresine hakim bir konumdadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde yazları bölgesel kuzey poyraz rüzgarı eser, hava kurak ve soğuktur. Kışları da yine poyrazlı ve bol kar yağışlı ve soğuk geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 102
1997 116

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geçim kaynağı başlıca küçükbaş hayvançılıktır; koyun peyniri, balı ile bölgesinde meşhurdur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]