Hüyüklüyurt, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hüyüklüyurt
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1,790 m (6 ft)
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 72
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: YerelNet

Hüyüklüyurt, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüyüklüyurt köyü, ismini, köyün kuzeyinde bulunan tarihî hüyükten almaktadır. Karakalpak/Karapapak oymağına mensupturlar.

Hüyüklüyurt Köyü Halkı, 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Gürcistan’ın Tiflis başkentinin Ağababa bölgesinden; önce Kangal İlçesi’nin Kurtoğlu Köyü’ne, daha sonra Hüyüklüyurt Köyünün kuzey kesiminde yer alan Yeni Bektaşlı Köyü tarafındaki Kısık mevkiine, sonra Osmanlı ordusunda yüzbaşı olan Kahraman Ağa’nın müracaatı üzerine (Adana bölgesindeki Türkmen Yörüklerin yayla olarak kullandıkları) devlet tarafından Hüyüklüyurt Köyü’ne yerleştirilmişlerdir. Köye ilk olarak gelen Kahraman Ağa, Nebi Efendi ve Karslı Mehmet Efendi ismindeki kişilerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hüyüklüyurt Köyü, Gürün ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 171, ilçe merkezine 33 km mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 72
1997 93

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Eski yıllarda evlerde büyük ölçüde kilim ve halı dokunmaktaydı. Fakat son yıllarda bu sanat unutulmuş durumdadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]