Böğrüdelik, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Böğrüdelik
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 92
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: [2]

Böğrüdelik, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas karayolu üzerinde ve ilçe merkezine 37 km’lik mesafede bulunan Böğrüdelik köyü, Gürün ilçesinin kuzeyinde yer almaktadır. Köyün güneyinde yer almakta olan kayalığın tepesinde çapı bir metre kadar büyüklükte ve daire şeklinde boşluk bulunmaktadır. Bu kaya boşluğunun bulunması nedeniyle ve köyün yan tarafından (böğründe) bulunması nedeniyle Böğrüdelik köyü adı verilmiştir.

Böğür kelimesi bu yörede yan, cephe anlamlarına gelmektedir. Böğründeki kayanın delik olması nedeniyle bu ismi almış olan Böğrüdelik köyünün civarında birçok eski yerleşim biriminin kalıntıları bulunmaktadır. Böğrüdelik köyünde bulunan mağaralarda birçok küp kırıntıları ve çeşitli devirlere ait olan madeni paralar vb. eşyalar bulunmuştur. Böğrüdelik köyünde Ali Toptaş adındaki vatandaşın elinde çeşitli devirlere ait paralar bulunmaktadır. Bu paralar Ermeniler ve Bizanslılar dönemine ait olan madeni paralardır. Ermeni ve Müslüman nüfus İstiklal Harbi sonrasına kadar bu köyde karışık bir halde yaşamışlardır. Böğrüdelik köyünün Karakuyu denilen mevkiinde güz aylarına kadar kalmakta olan kar kuyuları bulunmaktadır. Burada yine tabii ve doğal mağaralar bulunmaktadır. Devlet hüyüğü adı verilen yerde de eski devirlere ait bulunan bir kurgan bulunmaktadır. Köyün Sakaltutan adında bir mezrası bulunmaktadır.

Böğrüdelik köyünde sırasıyla İsmail Uzun, Arif Uzun, Müslüm Uzun muhtarlık yapmışlardır.

Böğrüdelik köyünün dağlık kesiminin büyük bir kısmında mermer yatakları bulunmaktadır. Ayrıca bu köyün arazisi içerisinde olan Metalurjik (sarı) boya madeni de bulunmaktadır.

Böğrüdelik Köyü halkından; kurbanılar(toptaş)akcada/malatya'dan gelmişlerdir. Celikanlar (Atmaca) Celikan/İslahiye’den gelmişlerdir.

Karahamolar (Korkmaz) Halep'den gelmişlerdir.

Emiromarlar (Uzun) Malatya’dan gelmişlerdir. Toramanlar (Ayyıldız) Gürün’den gelmişlerdir.

Toramanlar (Toraman) Gürün’den gelmişlerdir. Gürün’e Adana Kozan’dan (Kozanoğlu) gelmişlerdir.

Böğrüdelik Köyün’den de ekonomik nedenlerden dolayı oldukça yoğun göç olayı yaşanmaktadır.

Böğrüdelik Köyü’nün ilkokulu 1942’de yapılmıştır. 1985 yılında elektrik, 1987 yılında da telefon getirilmiştir. Köyün camiisi ise, 1970 yılında lojmanlı olarak betonarme bina şeklinde yeniden inşa edilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 108 km, Gürün ilçesine 37 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 38
2000 52
1997 92

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Cep telefonları çekmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]