Fuat Kozluklu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fuat Kozluklu
Doğum 1965 (53-54 yaşında)
Malatya, Türkiye
Milliyet Türk
Meslek Gazeteci ve sunucu
Etkin yıllar 1990-
Evlilik Buse Biçer
Çocuk(lar) Burak

Fuat Kozluklu (d. 1965, Malatya), Türk gazeteci ve sunucu.

Gazeteciliğe 1982 yılında Malatya’da yerel günlük Görüş gazetesinde başladı. Meslek yaşamına 1983 yılından itibaren İstanbul’da Cumhuriyet gazetesinde devam etti. 1985 yılında Sabah gazetesinin kuruluşunda muhabir kadrosunda yer aldı. 1989 yılında Cumhuriyet'e döndü. Türkiye’de çalıştığı dönemde uluslararası haber ajansları için foto muhabirliği de yaptı.

Çalışma hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında yabancı televizyon kanalları için Türkiye ve Orta Doğu’daki gelişmeleri takip eden Bağımsız Basın Ajansı‘nda (BBA) kamera asistanı olarak televizyon dünyasındaki çalışmalarına başladı ve Körfez Savaşı’yla ilgili haberleri Irak’ın kuzeyinden yayınladı. Savaştan sonra Saddam Hüseyin yönetimine karşı ayaklanan Kürtlerin isyanını kameraman olarak kaydetti. Kürtlerin başarısızlığıyla sonuçlanan ayaklanmanın ardından yaklaşık yarım milyon kişi kaçarak Türkiye’ye sığınmış, bu kaçışın yayınlanmasını sağlayan sayılı gazetecilerden biri olmuştur.

1991 yılı sonbaharıyla 2006 yılları arasında ABD’nin başkenti Washington'da gazeteci olarak çalışıp Cumhuriyet gazetesinin yanı sıra TRT, Star TV, NTV, TV8 ve Power FM’in temsilciliğini yaptı.

28 Şubat sürecinde önemli generallerden Çevik Bir ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri İlhan Kılıç'ın sözlerini Cumhuriyet'e haber olarak göndermiş, ancak sansürden dolayı haber yayınlanmamıştır.[1]

2002-2005 yılları arasında Amerika'nın Sesi Radyo ve Televizyonu Türkçe (VoA) servisinde Washington'da muhabir, sunucu ve editör olarak çalıştı.

2006 yılında Türkiye’ye dönen Kozluklu, 2007'de yeni kurulan haber kanalı 24'te başından Haziran 2008'e kadar gece kuşağı sunuculuğunu "Moderatör Gece" programında yaptı.

2008 yılı Haziran ayında Türkiye’nin dört büyük televizyon kanalından biri olan atv’de haber sunucusu olarak çalışmaya başladı. Temmuz ayının ikinci haftasından itibaren de atv ana haber sunucusu oldu.

Reytingin düşük olduğu iddiasıyla 27 Mayıs 2009'da atv ile ilişkisi kesilmiş, kendisi avukatı Süleyman Eren ile atv'ye işe iade davası açmıştır.Ardından yeniden 24 TV'ye dönüp yine gece haberlerini sundu.

Televizyon haberciliğinde dikkati çeken haberleri arasında terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanıp Türkiye'ye getirildiği haberini dünyaya duyuran ilk gazeteci olması ve 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi’ni sarsıntıdan iki saat kadar sonra bölgeye ulaşıp 20. yüzyılın en büyük doğal afetlerinden birini canlı yayında Dünya televizyonlarına aktarması hatırlanır.

Hatırlanan tarihî haberleri arasında 1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın talimatıyla Iraklı Kürt liderler Celâl Talabânî ile Mesut Barzânî'ye Türk diplomatik pasaportu verildiğini ortaya çıkarması da bulunuyor.

1991 Körfez Savaşı ile 2003'te Irak’ın ABD öncülüğündeki uluslararası güçler tarafından işgal edilişine Irak'ta tanıklık etti. Pakistan'da darbeyle yönetime el koyan General Pervez Müşerref'in röportaj verdiği ilk gazetecilerden birisidir.

Meslek hayatında Afganistan, Bosna-Hersek, Ermenistan, Etiyopya, Irak, İran, Kosova, Pakistan'ın da aralarında bulunduğu onlarca ülkede darbeler, savaşlar, göçler, depremler, çok sayıda uluslararası anlaşma gibi tarihî olayların röportajlarını yaptı.

1988 yılı 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında İstanbul'da polis kurşunuyla öldürüldüğü belirlenen Mehmet Akif Dalcı adlı gencin 4 Mayıs'ta cenazesinin kaldırılışı sırasında çıkan olaylarda fotoğraf çektiği için Çevik Kuvvet polislerince sol kolu kırıldı.

Birçok meslek örgütü tarafından yılın başarılı habercisi ve sunucusu olarak ödüllendirildi. Ayrıca sansursuz.com ve malatyahaber.com adlı haber sitelerinin de sahibidir.

1 Nisan 2012'de TGRT Haber TV'yle anlaşmış ve 2014 yılı Mayıs ayına dek bu kanalın ana haberlerini ve Artı Eksi Gündem adlı haber aktüalite programını sunmuştur. 2015 yılı sonbaharından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Basın Danışmanlığı ve Medya Direktörlüğü görevini yürütmüş olan Kozluklu, aynı okulda Televizyon Haberciliği ve Sunuculuğu dersleri de vermiştir.

2017 yılı Şubat ayından itibaren TRT Haber'de Gece Bakışı adlı haber programını sunmaktadır.

İstanbul Aydın Üniversitesi ile İstanbul Medya Akademisi'nde televizyon haberciliği ve sunuculuğuna ilişkin dersler vermeye de devam etmektedir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fuat Kozluklu, Habertürk sunucularından Buse Biçer ile 2008 yılı Ağustos ayında evlenmiş, televizyoncu çift 2015 yılında şiddetli geçimsizlik sonucu boşanmışlardır. Kozluklu ve Biçer'in Burak adında bir çocukları bulunuyor.[2][3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tuluhan Tekelioğlu (11 Haziran 2007). "Gazeteci Kozluklu: Yalan haber ve yalan köşe yazısı yazan insanlarla çalıştım". 16 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
  2. ^ "Fuat Kozluklu TGRT Haber'de". 3 Nisan 2012. 27 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
  3. ^ "Fuat Kozluklu ve Buse Biçer evlendi". 22 Ağustos 2008. 24 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014. 
  4. ^ Tuluhan Tekelioğlu (22 Ağustos 2008). "Egomu hayatımdan Buse'yle çıkardım". 20 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2014.