Fritz Darges

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fritz Darges
Doğum 8 Şubat 1913(1913-02-08)
Dülseberg
Ölüm 25 Ekim 2009 (96 yaşında)
Celle, Almanya
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1933-1945
Rütbesi SS-Obersturmbannführer
Birimleri 2. SS Panzer Tümeni "Das Reich"
5. SS Panzer Tümeni "Wiking"
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Şövalye Demir Haçı

Fritz Darges (d. 8 Şubat 1913 – ö. 25 Ekim 2009), II. Dünya Savaşı sırasında Waffen SS'de bir Obersturmbannführer (Yarbay) idi.

SS'e Nisan 1933'te katılan Darges, 1934'te bir subay olmak için seçilmiş olan ve Bad Tölz'de bulunan SS-Junkerschule'a katıldı. Nisan 1935 yılında mezun olduktan sonra Untersturmführer (Teğmen) rütbesine terfi etti. 1936 yılında Reichsleiter Martin Bormann'ın emir subayı oldu. Mayıs 1937 yılında NSDAP'a katıldı ve aynı yılın Eylül ayında Obersturmführer (Üsteğmen) rütbesine terfi etti.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 1939 yılında SS-Verfügungstruppe'de Deutschland ve Der Führer Alayı komutanı olarak Waffen SS'e döndü. Fransa Seferi'nde savaştı, Temmuz 1940 yılında 2. sınıf Demir Haç nişanı aldı ve Hauptsturmführer (Yüzbaşı) rütbesine terfi etti.

Darges sonra, yeni kurulan 5. SS Panzer Tümeni "Wiking"'e tayin edildi. Barbarossa Harekatı'nda yer aldı ve Ağustos 1942 yılında kendisine 1. sınıf Demir Haç madalyası verildi. Mart 1943 yılında ve Adolf Hitler'in emir subayı oldu. Ocak 1944 yılında Obersturmbannführer (Yarbay) rütbesine yükseltildi. O yılın ortasına kadar bu görevde kaldı.

Emir subaylığı görevinden alınması[değiştir | kaynağı değiştir]

Fritz Darges'in emir subaylığı 18 Temmuz 1944'te yapılan bir toplantı sırasında, Hitler'e verdiği esprili bir cevapla son buldu. Darges, kendisini bir sinekten kurtarmasını isteyen Hitler'e, sineğin uçan bir haşere olduğunu, bununla bir havacının ilgilenmesi gerektiğini söyleyerek diğer emir subayı Havacı Luftwaffe Albayı Nicolaus von Below'u işaret etti. Bunun üzerine Hitler öfkelenerek Darges'i emir subaylığı görevinden alarak kendisini Doğu Cephesine savaşmaya gönderdi.

Doğu Cephesi'nde Hizmeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 1944'te SS Wiking'e dönen Darges 5. SS Panzer Alayı komutanı olarak Johannes Mühlenkamp'ın yerini aldı. Darges 4 Ocak 1945 tarihi gecesinde yaptığı eylemler için Şövalye Haçı verildi. Komuta ettiği birimi Otuz Sovyet tankını imha etmiştir.

Savaştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Darges'in savaştan sonra bir araba satıcısı olarak bir kariyer sahibi olmak istediği biliniyordu. Kendisi 2000 yılında Hitlers Krieg im Ostenbel (Hitler'in Doğudaki Savaşı) adlı Alman belgeselinde ortaya çıktı.

Daha önce bir Alman gazetesine verdiği demeçte, Hitler'le 1934 yılında bir parti mitinginde tanıştığını ve kendisini sıcakkanlı, sempatik bulduğunu söyleyen Darges, hiçbir zaman Hitler'i kötüleyen bir açıklama yapmadı. Emir subayı olarak Hitler'in günlük programlarından mesuldüm. Her an yanında olmak zorundaydım. Kendisini bir dahi olarak gördüğümü söylemeliyim. Hepimiz büyük Alman imparatorluğunun hayalini kurduk. Bu yüzden Hitler'e hizmet ettim, şimdi olsa yine yaparım diye konuşmuştu.

Darges'in ölümünden sonra yayımlanacak anıları, Hitler'in yakın çevresinden bir üyesi olarak deneyimlerini anlatan bir makale yazmıştır. Bu anılarında Holokost ve diğer konularda Hitler'in kişisel ilişkisine ışık tutacağı umulmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]