Fosgen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fosgen
Phosgene-dimensions-2D.svg
Tanımlayıcılar
CAS numarası 75-44-5
EC-numarası 200-870-3
Özellikler
Kimyasal formül CCl2O
Molekül kütlesi 98,92 g mol−1
Görünüm renksiz gaz
Yoğunluk 4,248 g/L (gaz) 1,43 g/L (sıvı)
Erime noktası

-118 °C

Kaynama noktası

8,3 °C

Tehlikeler
NFPA 704
NFPA 704.svg
0
4
1
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, Standart sıcaklık ve basınçtadır. (25 °C, 100 kPa)
Bilgi kutusu kaynakları

Fosgen ya da IUPAC tarafından verilen adıyla karbonil diklorür COCl2 formülüne sahip organik bir bileşiktir. Renksiz bir gazdır, kokusu düşük konsantrasyonlarda yeni kesilmiş ot kokusunu andırır. Çok zehirli bir gaz olduğu için I. Dünya Savaşı'nda kimyasal silah olarak kullanılmıştır ve 85.000 kadar ölüme sebebiyet vermiştir. Suda çözünmez ve suyla tepkimeye girer. Fosgenin biraz solunması 36 saat içerisinde ölüme sebep olur. Fosgen, sıvılaştırılmış hâlde saklanır. Sıkıştırıldığında açık sarı bir sıvıya dönüşür. Benzen, toluen, karbon tetraklorür, asetik asit ve kloroformda çözünür. Maruz kalma sınırı 0,5 ppm'dir.

Bazı organoklorür bileşiklerinin oksijen, ısı ve ışık varlığında bozunması ile oluşabilir. Buna, vinil klorür gibi yanıcı organoklorür bileşiklerinin yanması da dahildir.

Toksisite[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan ordusunun fosgen tanıma afişi, II. Dünya Savaşı

Her şekilde alımı toksiktir; soluma, yutma ve deri yolu ile emilme. 3 ppm'den fazlası burnu ve gözleri tahriş eder. Solunduğunda ciğerlerde aşındırıcı olan hidrojen klorüre parçalanarak ciğerlere zarar verir. 50 ppm fosgen kısa sürede ölüme sebebiyet verebilir. Toksisitesinin çok yüksek olması nedeniyle I. Dünya Savaşı'nda kimyasal silah olarak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Boş kaynak (yardım)  https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Phosgene 8 Haziran 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.