İçeriğe atla

Florence and the Machine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Florence and the Machine
Genel bilgiler
Başladığı yerLondra, İngiltere
TarzlarBağımsız pop, bağımsız rock, barok pop, sanatsal rock, soul, deneysel
Etkin yıllar2007-günümüz
Müzik şirketiMoshi Moshi, IAMSOUND, Island
İlişkili hareketlerKid Harpoon, The Big Pink, The Horrors, Dev Hynes, Dizzee Rascal
Resmî siteflorenceandthemachine.net
ÜyelerFlorence Welch
Robert Ackroyd
Christopher Lloyd Hayden
Isabella Summers
Tom Monger
Mark Saunders

Florence and the Machine (yazılışı: Florence + the Machine), Florence Welch'in solistliğini ve liderliğini yaptığı bir İngiliz indie pop grubu.

İlk albümleri Lungs, 6 Temmuz 2009'da çıkmıştır ve beş hafta UK Albums Chart listesinde kalmıştır. 17 Ocak 2010'da en üst sıraya çıkmıştır. Albüm Birleşik Krallık'ta 65 hafta boyunca ilk 40'ta yer almıştır, bu durum albümü 2009 ve 2010 yılında en çok satan albüm yapmıştır. Grubun 2. stüdyo albümü Ceremonials Ekim 2011'de piyasaya çıkmıştır, Birleşik Krallık'ta 1. sıradan, ABD'de 6. sıradan listelere giriş yapmıştır.

Florence and the Machine'in müziği, rock ve soul dahil, pek çok akımın birleşiminden oluşan bir tarz şeklinde tanımlanmaktadır. Lungs, 2010 BRIT Ödülleri'nde Yılın en iyi albümü ödülünü kazanmıştır. 53.Grammy Ödülleri'nde En İyi Yeni Sanatçı ödülüne aday gösterilmiştir. Ek olarak grup, 2010 MTV Video Müzik Ödülleri'nde ve 2010 Nobel Barış Ödülü Konseri'nde performans sergilemiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu ve ilk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Florence and the Machine ismi, Florence Welch'in gençlik yıllarında Isabella Summers ile olan beraberliğine dayanmaktadır. Welch ve Summers bir süre zarfında Florence Robot/Isa Machine isminde birlikte müzik yaptılar. Daha sonra bu isim kısaltılarak Florence and the Machine halini aldı. Summers'a ek olarak grupta; Robert Ackroyd (gitar ve geri vokaller), Chris Hayden (davul, perküsyon ve geri vokaller), Mark Saunders (bas gitar geri vokaller) and Tom Monger (harp) gibi isimler de yer almaktadır.

Lungs: 2008-2010[değiştir | kaynağı değiştir]

Florence and the Machine'in ilk albümleri Lungs, 6 Temmuz 2009'da Birleşik Krallık'ta piyasaya sürüldü. Albümün yapımcılıkları; James Ford, Paul Epworth, Steve Mackey ve Charlie Hugall tarafından yapıldı. Albüm UK'de 1. ve İrlanda'da 2. sıraya yerleşerek zirve yaptı. 6 Ağustos 2009'da albüm UK'de 100.000 kopyanın üzerinde sattı ve 10 Ağustos 2009'da listelerde 5 hafta üst üste 2. sırada yer aldı. 25 Temmuz 2009'da ABD'de indirilebilmesinden sonra albüm Billboard listesine 17. sıradan girdi ve daha sonraki haftalarda 1 numaraya yerleşti. Albümün ABD'deki fiziksel satışı 20 Ekim'de Universal Republic tarafından yapılmaya başlandı.

"Kiss with a Fist" albümün ana teklisi olarak 9 Haziran 2008'de piyasaya sürüldü. Daha sonra 1 Aralık 2008'de "Dog Days Are Over" isimli tekli onu takip etti. Şarkı hiçbir enstrümanın olmadığı "tuvalet büyüklüğünde" bir stüdyoda kaydedildi. Şarkı Amerikan dizilerinden Gossip Girl, Covert Affairs ile Brit dizisi Skins 'te, Julia Roberts'ın başrolde oynadığı 2010 yılı yapımı sinema filmi Ye Dua et Sev 'in fragmanında kullanıldı. "Dog Days Are Over", aynı zamanda Jenna Ushkowitz ve Amber Riley tarafından yorumlanarak Glee dizisinin Special Education adlı bölümünde yer aldı. "Rabbit Heart (Raise It Up)", 22 Haziran 2009'da albümün üçüncü teklisi olarak piyasaya sürüldü. Şarkının küçük bir melodisi ve sözlerinin bir kısmı olan "How quickly the glamour fades", New York'lu bir grup olan Gang Gang Dance'in 2008 yılı şarkısı olan "House Jam"'den albümde bu duruma hiç bahsedilmeden kullanıldı. Grubun üyeleri bu durumu fark ettiler ve Florence'in plak şirketinin dikkatine sundular. Island Records ihlali kabul etti. Gang Gang Dance'e şarkının yayın telif gelirinden pay ödemeye razı oldu. Welch, yanıldığını ve niyetinin emeğe saygı olduğunu söyleyerek durumu kabul etti.

Ceremonials: 2011-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Welch, Los Angeles'taki yazarlar ve prodüktörlerle çalışabilmek adına, plak şirketi tarafından ikinci albümü ABD'de yapma teklifini değerlendirdi, ancak buna rağmen albümünü UK'de yapmaya karar verdi. İlk demo, Londra'daki küçük bir stüdyoda Welch ve Paul Epworth tarafından Ocak 2010'da oluşturuldu. Sayısız yapımcı albümün yapımında çalışmak istediklerini belirttiler ancak Welch bütün önerileri reddetti; çünkü Ceremonials albümünün; "daha karanlık, daha ağır, yüksek davul soundlu, daha baslı, fakat bir ses bütünlüğünden daha fazlası" olarak Lungs 'ın daha iyi bir versiyonu olmasını istiyordu. Albüm yapımı işi yılın geri kalanı için yalnızca zaman zaman devam etti. Çünkü grup Lungs'ın popüler hale geldiği Amerika Birleşik Devletleri'nde, geniş bir tura konsantre olmuştu. Albümün yazma işinin büyük bir kısmı 2011'in Ocak ve Nisan ayları arasında tamamlanmıştı. Albüm kayıtları Nisan ayında Abbey Road Stüdyoları'nda yapılmaya başlandı. Welch'in çeşitli Amerikan stüdyolarında bazı şarkıları kaydetmesine karşın, albümün rafinesi Epworth'un kendisine ait Londra stüdyolarında gerçekleşti. Son kayıt oturumu Epworth'un stüdyosunda Temmuz ayında gerçekleşti. Epworth yedi parçanın yazımına yardımcı oldu. Summers, Kid Harpoon, James Ford ve besteci Eg White dahil olmak üzere, diğer birkaç İngiliz yazar albümün yapımında rol oynadılar.

Şubat 2011 53.Grammy Ödülleri'nde, Florence and the Machine En İyi Yeni Sanatçı dalında aday gösterildi.

Grubun ikinci stüdyo albümü Ceremonials 31 Ekim 2011'de piyasaya sürüldü. UK listelerine 1 numaradan ve ABD Billboard 200 listesine 6. sıradan giriş yaptı. 12 Ocak 2012 tarihinde; Londra O2 Arena'da 21 Şubat 2012'de yapılacak olan BRIT Ödülleri'nde Florence and the Machine, 2 dalda bu ödüle aday gösterildi. 26 Nisan 2012'de grup Pamuk Prenses ve Avcı filminin orijinal film müziği olan "Breath of Life" adlı şarkıyı piyasaya sürdü. 5 Temmuz 2012'de İskoç müzisyen Calvin Harris ile "Spectrum (Say My Name)" isimli şarkının remixini, Ceremonials 'ın 4. teklisi olarak piyasaya sürdü. Bu şarkı grubun UK listelerinde 1 numaraya yükselmesini sağladı. Eylül 2012'de grubun turlarını bitirmesinden sonra Welch, 3. albüm için yeni materyallleri bir araya getirmelerinden duyduğu heyecanı ifade etti. Welch, Harris'le ikinci kez bu sefer Harris'in 18 Months adlı albümünde yer alan, 12 Ekim 2012 tarihinde piyasaya sürülen "Sweet Nothing" isimli şarkısında bir araya geldiler. Parça UK tekli listelerine 1 numaradan giriş yaptı ve ikilinin 1 numaraya yükselen 2. birlikte şarkıları oldu.

2012 Ağustos ayının sonlarında Welch Style dergisine bir sonraki albümü yapmadan önce 12 aylık bir boşluk bırakmayı planladığını şu sözlerle ifade etti:"Bir yıllık büyük ara verme planı var. Plak şirketi bir sonraki albüm için üzerimde bir baskı kurmuyorlar. Bana istediğim kadar bekleyebileceğimi söylüyorlar."

2012'nin ortasında Universal Republic Records kapanacağını ve aralarında Florence and the Machine'in de bulunduğu tüm sanatçıların Republic Records'a devredileceğini açıkladı.

Araık 2012'de Florence and the Machine En İyi Pop Vokal Albüm dalında Ceremonials ve En İyi Pop İkili/Grup Performansı dalında Shake It Out parçası ile 2013 Grammy Ödülleri'nde adaylık kazandı.

4 Nisan 2013'te Florence and the Machine'in Baz Luhrmann'ın yönettiği Muhteşem Gatsby adlı film için "Over the Love" isimli bir şarkı yazdığı duyuruldu. Şarkı 17 Nisan 2013'te SoundCloud'da piyasaya sürüldü.

Grup üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mevcut Üyeler

 • Florence Welch – ana vokal, perküsyon (2007–günümüz)
 • Isabella Summers – klavye, piyano, synthesisers, arka vokaller (2007–günümüz)
 • Robert Ackroyd – ana gitar (2007–günümüz)
 • Tom Monger – arp, ksilofon, perküsyon, arka vokaller (2007–günümüz)
 • Cyrus Bayandor – bass (2018–günümüz)
 • Aku Orraca-Tetteh – perküsyon, arka vokaller (2018–günümüz)
 • Dionne Douglas – keman, arka vokaller (2018–günümüz)
 • Hazel Mills – klavye, arka vokaller (2018–günümüz)
 • Loren Humphrey – bateri (2018–günümüz)

Eski Üyeler

 • Christopher Lloyd Hayden – bateri, perküsyon, arka vokaller, gitar (2007–2018)
 • Mark Saunders – bass, arka vokaller (2009–2018)
 • Rusty Bradshaw – piyano, hammond organı, ritim gitarı, arka vokaller (2011–2018)

Zaman Çizelgesi

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

BRIT Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

BRIT Ödülleri, British Phonographic Industry tarafından (BPI) her sene düzenlenen popüler müzik ödülleridir.[1] Florence and the Machine 9 adaylığının arasından, 2 ödül kazanmıştır.

Yıl Adaylık Dalı Ödül Sonuç
2009 Florence and the Machine Eleştirmenlerin Seçimi Kazandı
2010 Florence and the Machine Brit Kadın Solo Sanatçı Adaylık
Brit Gelişim Gösteren Adaylık
Lungs MasterCard Brit Yılın Albümü Kazandı
2011 "You've Got the Love" Brit Tekli Adaylık
2012 Florence and the Machine Brit Kadın Solo Sanatçı Adaylık
Ceremonials MasterCard Brit Yılın Albümü Adaylık
2013 "Spectrum (Say My Name)" Brit Tekli Adaylık

Grammy Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Dalı Ödül Sonuç
2011 Florence and the Machine En İyi Yeni Sanatçı Adaylık
2013 "Shake It Out" En İyi Pop İkili/Group Performansı Adaylık
Ceremonials En İyi Pop Vokal Albümü Adaylık

MTV[değiştir | kaynağı değiştir]

MTV Avrupa Müzik Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Dalı Ödül Sonuç
2009 Florence and the Machine En İyi UK ve İrlanda Yeni Sanatçı Adaylık
2011 Florence and the Machine En İyi UK ve İrlanda Yeni Sanatçı Adaylık
2012 Florence and the Machine En İyi Alternative Sanatçı Adaylık

MTV Video Müzik Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Dalı Ödül Sonuç
2010 "Dog Days Are Over" Yılın Videosu Adaylık
En İyi Rock Videosu Adaylık
En İyi Sanat Yönetimi Kazandı
En İyi Sinematografi Adaylık

MTV Video Müzik Ödülleri Japonya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Adaylık Dalı Ödül Sonuç
2013 "Breath of Life" Filmden En İyi Video Belirlenmedi
"Sweet Nothing" En İyi İşbirliği Belirlenmedi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The BPI". British Phonographic Industry. 15 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2009. Note: User must visit the "About the BPI" section.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]