Pekinel Kardeşler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pekinel Kardeşler
Köken İstanbul, Türkiye
Tarzlar piyano, klasik, piyano-pop
Etkin yılları 1959-günümüze
Üyeler Güher Pekinel
Süher Pekinel

Güher Pekinel ve Süher Pekinel (d. 29 Mart 1953 - İstanbul), Türk ikiz piyano sanatçılarıdır. Uluslararası üne sahip piyano ikilisi olarak kariyerlerine sürdürmektedirler.

Pekinel Kardeşler Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk konserlerini altı yaşında veren Pekineller üç yıl sonra 9 yaşında da Ankara Filarmoni'yle ilk orkestra konserlerini verdiler. Paris Konservatuvarı’nda Yvonne Loriod ile iki yıl çalıştıktan sonra, eğitimlerine August Leopold ile Frankfurter Musikhochschule'de devam eden ikizler, Rudolf Serkin'in daveti üzerine eğitimlerini kendisiyle devam ettirmek üzere Philadelphia'daki Curtis Institute of Music'e gittiler. 1978’de Julliard School of Music ve Frankfurter Musikhochschule’de paralel sürdürdükleri eğitimleriyle master derecelerini almanın yanı sıra New York’ta Claudio Arrau ve Leon Fleisher ile de çalışma fırsatını buldular. 1984'de Herbert Von Karajan tarafında keşfedilerek Salzburg Festivali'ne davet edilen sanatçılar o zamandan beri kariyerlerine dünya çapında devam etmektedirler.

Aralarında Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni, İsrail Filarmoni, Londra Filarmoniya, Concertgebouw Amsterdam, Los Angeles Filarmoni, İngiliz Oda Orkestrası, Fransız Ulusal Orkestrası, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Tokyo Filarmoni, Leipzig Gewandhaus’un da bulunduğu ünlü orkestralarla birlikte çaldılar. Pekinellerin uzun resital turneleri sırasında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'nın en önemli müzik merkezlerinde konserler verdiler. ABD, Almanya, İtalya ve Fransa'da yapılan uluslararası yarışmalarda her ikisi de hem ikili hem de solo olarak birincilik ödüllerini kazandılar. 1978'de sanatçılar UNESCO'nun Dünya Müzik Haftası'nda Federal Almanya Cumhuriyeti'ni temsil ettiler ve birincilik aldılar. Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden olan Pekineller, 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı almanın yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora ünvanına sahiptirler.

İkili piyano repertuarının en önemli eserlerini Deutsche Grammophon, CBS, Teldec, Warner Classics gibi yapımcılarla kaydeden Pekineller’in, Leonard Bernstein’ın kendileri için düzenlediği ve ithaf ettiği West Story’nin iki piyano versiyonu yılın plağı seçildi. Jacques Loussier’nin yine kendilerine ithaf ettiği Caz projesi “Take-Bach” da satış rekorları kırdı. Pekineller’in hayatı iki önemli belgesel filme konu oldu. Bunlardan sonuncusu UNITEL yapımı “Double Life” halen dünya televizyonlarında yayınlanıyor.

Son yılların en önemli konserleri arasında Zubin Mehta yönetiminde Viyana Filarmoni ile Eurovision konseri ve İsrail Filarmoni ile turne, Orchestre de Toulouse’un 50. Yıldönümü konseri, Sir Colin Davis ve English Chamber Orchestra ile İspanya ve İngiltere’de gerçekleştirdikleri turneleri, Luzern Piyano Festivali açılış konseri, 2007 Zürih ve Luzern Yeniyıl konserleri sayılabilir. İkilinin bu konserleri Arthaus Musik tarafından pazara sunulan “Güher&Süher Pekinel: Lıve in Concert” DVD’sinde izlenebilir.

Pekineller konser kariyerlerinin yanı sıra müzik eğitiminin ilköğretimden başlayarak ortaöğretim sonuna kadar yeniden müfredata entegre edilmesini sağlamak üzere çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu konuya örnek teşkil edecek bir çalışmayı Pekineller, Türkiye’nin her yöresinden seçilmiş üstün yetenekli çocukların okuduğu özel yatılı vakıf okulu olan “TEVİTÖL” bünyesinde, finansmanını üstlenerek 2007 yılında kurdukları müzik bölümünde uyguluyor. Müzik eğitimi alanındaki diğer bir çalışmaları olan “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi ile de Pekineller Türkiye’deki genç yeteneklere, eğitimlerini dünyanın önde gelen müzisyenleri ve pedagogları ile Avrupa ve ABD’de sürdürmek ve önemli uluslararası yarışmalarda yer almak üzere burs sağlıyor.