Squier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Logo.

V.C. Squier Company. Fender gitar üreticisinin uzakdoğuda üretimini yaptığı bir gitar markasıdır. İlk 1965 yılında tel üretimiyle başlayıp, fakat daha sonra pazarda hakimiyet sağlamak açısından 1982 yılında da gitar üretimine geçen, ağacı ve kalitesi Fender gitarlarına nazaran bir alt seviyede bulunmasına rağmen Fender işciliği açıkça fark edilir. Aynı fiyat kalitesindeki diğer gitarlara göre üstün bir performans gösterir. Ekonomik problemler içerisinde bulunan Fender tutkunu gitaristlerin genelde ilk tanıştığı markadır. Genelde jazz ve blues tarzı müziklere yatkınlığı vardır. Gitara yeni başlayanlar ve düşük bütçeliler için alınabilecek en iyi gitardır.

Karakteri itibarıyla tamamen Fender çizgilerini taşır. Aslında en önemli farkı ağacının, Fender gitarlarına göre bir alt kalitede olması (bu yüzden Fender'lere göre daha ağırdır) ve Amerikan işciliğinden mahrum kalarak Uzak Doğu'da (Çin, Kore ve Endonezya) üretilmesidir.

Squier markası; elektro gitar, akustik gitar, basgitar ve enstrüman amfileri ve de aksesuarları ile geniş yelpazede ürünler çıkartmaktadır.