Fast food

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.09, 24 Eylül 2016 tarihinde Curious (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17636835 numaralı sürüm (→‎Sağlık endişeleri: tuz > yemek tuzu)
Tipik bir fast food menüsü: hamburger, patates kızartması, meşrubat ve çeşitli soslar.
Dosya:Kokorec tezgahı.jpg
Türkiye ve Balkanlar'da oldukça popüler bir fast food olan kokoreç

Fast food; (ya da tezyemek) kısa sürede hazırlanan ve seyyar satıcılarda, büfelerde ve restoranlarda hemen tüketmek veya paket yapılmak üzere satışa sunulan yiyecek. İngilizce fast food kavramı Türkçeye birebir "çabuk yemek" olarak çevrilir. TDK tarafından hazır yemek karşılığı önerilmiştir[1] ancak hazır yemek tabiri pek çok dilde kısmen pişirilmiş ve paketlenmiş, ısıtılarak yenmeye hazır yemek anlamına gelir.[2] Hazır halde satışa sunulan ekmek arası döner, hamburger, patates kızartması, pizza gibi pek çok yiyecek fast food kabul edilir.

Yol üstlerindeki büfelerde ve seyyar arabalarda hazırlanıp satılabildiği gibi, bu tür yiyeceklerin satıldığı fast food restoranları da günümüzde çok sık rastlanan mekanlar haline gelmiştir. Fast food lokantalarının büyük çoğunluğunun evlere paketlenmiş yemek gönderme hizmeti de vardır.

Sağlık endişeleri

Sağlıklı yeme bilincinin yerleşmeye başlaması ile birlikte fast food kavramı zaman içinde "zararlı gıda" kavramı ile özdeşleşmiştir. Pek çok fast food türünün besin değerinin düşük, kalori oranının yüksek oluşu, bol miktarda tuz veya şeker içermesi, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri ve renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması, özellikle sokakta satılan bazı yiyeceklerin hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması gibi nedenlerle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.[3]

Kaynakça

  1. ^ "Türkçede Batı Kökenli Kelimeler Sözlüğü", Türk Dil Kurumu.
  2. ^ "ready meal." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. ^ "ilköğretim öğrencilerinde obezite gelişimini etkileyen risk faktörleri" (PDF).