Fallout: New Vegas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
GeliştiriciObsidian Entertainment Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıBethesda Softworks Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YönetmenJosh Sawyer Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YapımcıObsidian Entertainment
TasarımcılarJosh Sawyer
John Gonzalez
Chris Avellone
SanatçıJoe Sanabria Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SenaristInon Zur
BesteciInon Zur Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriFallout
MotorGamebryo
PlatformlarMicrosoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış
TürlerAksiyon-macera oyunu, Aksiyon rol yapma oyunu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Fallout: New Vegas, Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayımlanan Fallout serisi oyunudur. New Vegas, bir devam oyunu niteliği taşımasa da Fallout 3'te kullanılan oyun motorunu kullanır.[2][3] Post apokaliptik Vegas’ta geçen Fallout: New Vegas'ın çıkış tarihi Avrupa için 22 Ekim 2010'dur.[1]

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekân[değiştir | kaynağı değiştir]

Fallout: New Vegas, 2288 yani Fallout 3'ten on bir yıl ve 2077'deki Büyük Nükleer Savaştan 211 yıl sonrasını kapsıyor. Oyun Las Vegas, Nevada ve Mojave Çölü'nde geçiyor. Fallout serilerindeki diğer şehirlerin aksine Vegas şehri nükleer saldırılardan direkt olarak etkilenmemiştir. Şehirdeki binaların çoğunluğu sağlam ve insanların arasında mutasyona uğrayanların sayısı çok azdır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu, oyuna bir kurye rolünde başlar. Uyandığında kendini bir doktorun evinde bulur, sonradan öğrenileceği üzere oyuncuyu mezardan bir robot kurtarmıştır. Oyun, oyuncunun kuryeyi mezara koyan kişiyi araması ve bu amaçta insanlardan bilgi almaya çalışırken her öğrendiği bilgi ile farklı yönlere sapması ile devam eder.

Şehirde çeşitli gruplaşmalar vardır. Bunlar; The New California Republic (NCR), Caesar's Legion ve New Vegas çeteleridir. Bu gruplar birbirleriyle sürekli çatışma halindedirler ve şehrin kontrolünü ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Fallout: New Vegas'ta önemli noktalar arasından Hoover Barajı onu kontrol edenlere ücretsiz su ve elektrik desteği sağlamaktadır.

Oyun sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni özellikler ve mevcut Fallout 3 özellikleri üzerine geliştirmeler eklenmiştir.[4]

Hardcore Modu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hardcore Modu oyun içi ekstra bir seçenektir. Eğer seçilirse oyuna çeşitli zorluklar ve özellikler eklenerek oyun daha zor ve gerçekçi bir hale getirilebilir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

Normal Hardcore Modu
Stimpak anında iyileştirir. Stimpak zamanla iyileştirir.
Mermi ağırlığı yoktur. Mermi ağırlığı vardır.
Açlık, susuzluk ve uykusuzluk yoktur. Karakter hayatta kalabilmek için yemeli, içmeli ve düzenli olarak uyumalıdır.
Sakat uzuvlar "Stimpak" ile iyileştirilebilir. Sakat uzuvları iyileştirebilmek için bir doktor veya "Doctor's Bag" eşyası gerekmektedir.

V.A.T.S.[değiştir | kaynağı değiştir]

Fallout 3'te olduğu gibi Vault-Tec Assisted Targeting System yani V.A.T.S. oyunun içinde bulunmaktadır. V.A.T.S. ile saldırı yapılırken aksiyon puanı kullanılır ve rakibin vücudunun belirlenen kısımlarına saldırı yapılabilir. Ayrıca yapılan saldırılar ağır çekimde izlenilebilir.

Silah modifikasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun içerisinde silahlara dürbün, ekstra şarjör gibi çeşitli eklemeler yapılabilir.

Takipçi kontrol[değiştir | kaynağı değiştir]

Takipçiye 'Saldır!' veya 'Kaç!' gibi komutların kolayca verilebileceği yeni bir takipçi kontrol sistemi eklenmiştir. Ayrıca takipçi ile oyuncu arasında ekipmanların transferi bu sayede daha da kolaylaştırılmıştır. Takipçi kontrol sistemindeki komutlar şöyledir:

Menzilli/yakın çatışma yap
Envanteri aç
Uzak/yakın takip yap
Geri çekil
Agresif/pasif ol
Stimpak kullan
Bekle/takip et
Sohbet

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun müziklerini besteleyen Fallout 3'ün ve Fallout 4'ün bestecisi Inon Zur'dur.[5] Oyunda üç büyük radyo istasyonu bulunur; bu radyo istasyonlarında country, 1940'ların ve 1950'lerin popüler müzikleri, caz ve klasik müzik çalar. Her radyo istasyonu rastgele olarak tekrarlayan farklı parça listelerine sahiptir.[6] İlk iki Fallout oyunundaki Mark Morgan tarafından bestelenen müzikler de oyunda kullanılmıştır.[7][8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e "Fallout: New Vegas dated". Eurogamer. 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ "Fallout: New Vegas Röportaj: Josh Sawyer". 11 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2010. 
  3. ^ "What happens in Fallout: New Vegas". 23 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2010. 
  4. ^ "Fallout Wikia Sayfası". 12 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2010. 
  5. ^ Channell, Mike (15 Şubat 2010). "Fallout: New Vegas developer not dictated by fans". Official Xbox Magazine. Future Publishing. 3 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2010. 
  6. ^ Lawlor, Scott (14 Ekim 2010). "The Music of The Mojave Wasteland". Gamasutra. UBM TechWeb. ss. 1, 2, 3. 20 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 
  7. ^ "Mark Morgan – Bethesda Softworks Forums". 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2013. 
  8. ^ "Obsidian's Lawlor: Original Fallout 1, 2 Tracks In New Vegas As 'Homage'". 20 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]