İçeriğe atla

FIFA Dünya Kupası maskotları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

FIFA Dünya Kupası maskotları, Dünya Kupalarında üye ülkeler 1966'dan beri her düzenlenen turnuvada kendi maskotlarını yaratmaktadırlar. Bu maskotlar genellikle ev sahibi ülkelerin simgelerini ve kültürlerini taşımaktadır.

Dünya Kupası Maskot Açıklama
İngiltere
1966

Dünya Kupası Willie

Dünya Kupası Willie İlk Dünya Kupası maskotu olan bu geniş omuzlu ve koca burunlu aslan, İngiltere'nin eski simgelerinden biri olan aslanı temsil eder ve Britanya bayraklı bir tişört giyerdi.
Meksika
1970

Juanito

Meksika'nın en iyi futbolcularından biri olan Juanito'yu temsil eden maskot, tombul kırmızı yanaklı olmasının yanında Meksika şapkası da takardı.
Batı Almanya
1974

Tip ve Tap

Dişlek kardeşlerden oluşan bu maskot, Almanya'yı temsil eder.
Arjantin
1978

Gauchito

Arjantin'i temsil eden bu maskot, küçük bir kovboy çocuktu.
İspanya
1982

Naranjito

İspanya'nın tipik meyvelerinden olan portakalı temsil eden bu maskotun adının naranja kısmı İspanyolca'da "portakal" anlamına gelirken "-ito" da bir ön ektir.
Meksika
1986

Pique

A jalapeño pepper, characteristic of Mexican cuisine, with a moustache and wearing a sombrero. Its name comes from picante, Spanish for spicy peppers and sauces.
İtalya
1990

Ciao

10 dikdörtgenler prizması şeklindeki İtalya bayrağının birleştirilmesiyle oluşturulan bu çöp adama benzeyen maskotun adı olan Ciao, İtalyanca'da "merhaba" anlamına gelmektedir.
ABD
1994

Striker,
Dünya Kupası Köpeği

ABD bayrağı forması giyen bu köpek maskotun üzerinde "USA 94" yazmaktaydı.
Fransa
1998

Footix

Fransa'nın ulusal simgelerinden biri olan bu horoz maskotun göğsünde "FRANCE 98" yazmaktaydı. Adını "Asterix" ile "futbol"un birleşmesinden almıştır.
Kore/Japonya
2002

Ato, Kaz ve Nik (The Spheriks)

Sırasıyla turuncu, mor ve mavi bilgisayar ürünü olan bu yaratık maskotlar, "Atmobol"un (futbola benzeyen bir sporun takımı) üyeleriydi. Ato takımın teknik direktörü iken Kaz ve Nik oyuncularıydı. Bu üç isim, internette ve ev sahibi ülkelerdeki McDonald's restoranlarında yapılan oylamalarla belirlenmiştir.
Almanya
2006

Goleo VI
Ortağı: Pille

Üzerinde 06 yazan bir Almanya tişörtü giyen ve elinde ortağı olan konuşan futbol topu Pille'i tutan bu aslan maskot Goleo, adını "Gol" ve "Leo"nun birlştirilmesinden almaktadır.
Güney Afrika 2010

Zakumi

Bir leopar olan yeşil saçlı Zakumi, "South Africa 2010" yazan bir tişört giymektedir. Zakumi'nin yeşil ve altın rengi renkleri Güney Afrika'nın mili spor takımlarının kullandığı renkleri temsil etmektedir. "ZA" Güney Afrika'nın plaka kodu, "Kumi" ise 10 farklı yerel dilde leopar anlamına gelmektedir.
Brezilya
2014

Fuleco

(d. 1 Ocak 2000 (24 yaşında)) Brezilya'da yapılan 2014 FIFA Dünya Kupası resmi maskotudur. Brezilya üç bantlı armadillosu Brezilya ülkesine özgü bir Armadillo türüdür ve IUCN Kırmızı Listesinde hassas bir tür olarak kategorize edilmektedir.[1]
Rusya
2018

Zabivaka

Kahverengi ve beyaz kürklü bir antropomorfik Avrasya kurdu (Canis lupus lupus) turuncu koruma gözlüğü ile "RUSYA 2018" yazılmış bir tişört giyiyor.[2]
Katar
2022
La’eeb Gözleri, kaşları ve ağzı açık durumda olan uçan bir puşi. İsmi La’eeb süper yetenekli oyuncu anlamına gelmektedir.
ABD
Kanada
Meksika
2026

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brazilian three-banded armadillo Wikipedia.org. Ulaşım tarihi 1 Temmuz 2013.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]