Zakumi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zakumi

Zakumi, 2010 FIFA Dünya Kupası resmi maskotudur. Sarı ve yeşil renklerden oluşan bir aslandır. Adını Güney Afrika'nın plaka kodu ZA ve Güney Afrika'daki birçok yerli dilinde 10 anlamına gelen Kumi'den almaktadır. 22 Eylül 2008'de yaratılmıştır.[1]

Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zakumi'nin doğum günü, Afrika'da Gençlik Bayramı olan 16 Haziran'dır. Güney Afrika ile Uruguay, 16 Haziran'da grup maçı yapmıştır.

Zakumi'nin renkleri olan sarı-yeşil, Güney Afrika Cumhuriyeti millî futbol takımının renkleridir.

Zakumi'nin sloganı: "Zakumi's game is Fair Play. (Zakumi'nin oyunu Fair Play'dir.)" şeklindedir.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Maceraperest ve açıkgözlü olan, içgüdülerine güvenen Zakumi, hareketi seviyor, avare avare dolaşırken, insanlara takılmaktan zevk alıyor. İnsancıl Zakumi, arkadaş çevresini genişletmeye özen gösterirken, iletişim kurmanın yolunun, futboldan geçtiğini biliyor. Sahalarda kamufle olmak için saçlarını yeşile boyayan sevimli leopar, lisan sorununu kafasına takmıyor ve insanları futbol oynamaya çağırıyor.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Zakumi - a Mascot with attitude" (İngilizce). FIFA.com. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2010. 
  2. ^ "Jabulani, Zakumi, Vuvuzela, Resmi logo". Milliyet.com.tr. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]