2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri
Turnuva detayları
Tarih 12 Mart 2015 - 14 Kasım 2017
Takım 210 (6 konfederasyondan)
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 872
Atılan gol 2454 (maç başına 2,81)
Gol kralı Polonya Robert Lewandowski
Suudi Arabistan Mohammad Al-Sahlawi
Birleşik Arap Emirlikleri Ahmed Khalil
(16 gol)
2014
2022

2018 FIFA Dünya Kupası'na, turnuvaya direkt olarak katılan ev sahibi Rusya dışındaki 31 takımın belirlenmesi için gerçekleştirilen elemelerdir. Turnuva tarihinde ilk defa FIFA üyesi ülkelerin tamamı, 208 ülke elemelerde yer almıştır.[1] Elemelerde yer alsa dahi Zimbabve, eski teknik direktörü José Claudinei'nin sözleşme fesih bedelini ödemediği için 12 Mart 2015'te; Endonezya ise ülke futboluna hükûmetin müdahalesi sebebiyle 30 Mayıs 2015'te maça dahi çıkmadan elemelerden ihraç edildi. Diğer yandan Bhutan ile Güney Sudan tarihlerinde ilk kez FIFA Dünya Kupası elemelerine katıldı.

  Katılma hakkı kazandı
  Elendi
  Maç yapmadan diskalifiye edildi
  FIFA üyesi değil

Finallere katılma hakkı kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

# Ülke Nasıl katıldı Katılımın kesinleştiği
tarih
Kaçıncı
katılımı
Son
katılımı
En iyi derece
1  Rusya Ev sahibi 2 Aralık 2010 11. 2014 Dördüncü (1966)
2  Brezilya CONMEBOL elemeleri 1.si 28 Mart 2017 21. 2014 Şampiyon (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)
3  İran AFC elemeleri Üçüncü Tur A grubu 1.si 12 Haziran 2017 5. 2014 Grup aşaması (1978, 1998, 2006, 2014)
4  Japonya AFC elemeleri Üçüncü Tur B grubu 1.si 31 Ağustos 2017 6. 2014 Son 16 (2002, 2010)
5  Meksika CONCACAF elemeleri Beşinci Tur ilk 3 1 Eylül 2017 16. 2014 Çeyrek final (1970, 1986)
6  Belçika UEFA elemeleri H Grubu 1.si 3 Eylül 2017 13. 2014 Dördüncü (1986)
7  Güney Kore AFC elemeleri Üçüncü Tur A grubu 2.si 5 Eylül 2017 10. 2014 Dördüncü (2002)
8  Suudi Arabistan AFC elemeleri Üçüncü Tur B grubu 2.si 5 Eylül 2017 5. 2006 Son 16 (1994)
9  Almanya UEFA elemeleri C Grubu 1.si 5 Ekim 2017 19. 2014 Şampiyon (1954, 1974, 1990, 2014)
10  İngiltere UEFA elemeleri F Grubu 1.si 5 Ekim 2017 15. 2014 Şampiyon (1966)
11  İspanya UEFA elemeleri G Grubu 1.si 6 Ekim 2017 15. 2014 Şampiyon (2010)
12  Nijerya CAF elemeleri B Grubu 1.si 7 Ekim 2017 6. 2014 Son 16 (1994, 1998, 2014)
13  Kosta Rika CONCACAF elemeleri Beşinci Tur 2.si 7 Ekim 2017 5. 2014 Çeyrek final (2014)
14  Polonya UEFA elemeleri E Grubu 1.si 8 Ekim 2017 8. 2006 Üçüncü (1974, 1982)
15  Mısır CAF elemeleri E Grubu 1.si 8 Ekim 2017 3. 1990 Grup aşaması (1934, 1990)
16  İzlanda UEFA elemeleri I Grubu 1.si 9 Ekim 2017 1. - -
17  Sırbistan UEFA elemeleri D Grubu 1.si 9 Ekim 2017 12. 2010 Dördüncü (1930, 1962)
18  Portekiz UEFA elemeleri B Grubu 1.si 10 Ekim 2017 7. 2014 Üçüncü (1966)
19  Fransa UEFA elemeleri A Grubu 1.si 10 Ekim 2017 15. 2014 Şampiyon (1998)
20  Uruguay CONMEBOL elemeleri 2.si 10 Ekim 2017 13. 2014 Şampiyon (1930, 1950)
21  Arjantin CONMEBOL elemeleri 3.sü 10 Ekim 2017 17. 2014 Şampiyon (1978, 1986)
22  Kolombiya CONMEBOL elemeleri 4.sü 10 Ekim 2017 6. 2014 Çeyrek final (2014)
23  Panama CONCACAF elemeleri Beşinci Tur 3.si 10 Ekim 2017 1. - -
24  Senegal CAF elemeleri D Grubu 1.si 10 Kasım 2017 2. 2002 Çeyrek final (2002)
25  Fas CAF elemeleri C Grubu 1.si 11 Kasım 2017 5. 1998 Son 16 (1986)
26  Tunus CAF elemeleri A Grubu 1.si 11 Kasım 2017 5. 2006 Grup aşaması (1978, 1998, 2002, 2006)
27  İsviçre UEFA elemeleri Play-off kazananı 12 Kasım 2017 11. 2014 Çeyrek final (1934, 1938, 1954)
28  Hırvatistan UEFA elemeleri Play-off kazananı 12 Kasım 2017 5. 2014 Üçüncü (1998)
29  İsveç UEFA elemeleri Play-off kazananı 13 Kasım 2017 12. 2006 İkinci (1958)
30  Danimarka UEFA elemeleri Play-off kazananı 14 Kasım 2017 5. 2010 Çeyrek final (1998)
31  Avustralya Konfederasyonlararası play-off kazananı 15 Kasım 2017 5. 2014 Son 16 (2006)
32  Peru Konfederasyonlararası play-off kazananı 15 Kasım 2017 5. 1982 Çeyrek final (1970, 1978)

Konfederasyon eleme süreçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 Dünya Kupası için konfederasyonlara ayrılan kontenjanlar şu şekildedir:[2]

  • Avrupa (UEFA): 13 takım (+ Rusya'nın ev sahibi olarak otomatik katılımıyla 14 takım)
  • Afrika (CAF): 5 takım
  • Asya (AFC): 4,5 takım
  • Güney Amerika (CONMEBOL) 4,5 takım
  • Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF): 3,5 takım
  • Okyanusya (OFC): 0,5 takım

UEFA ve CAF için tam olarak belirli sayıda takım varken, diğer konfederasyonlar için ise bazı katılım hakları play-off maçlarıyla belirlenecektir. Play-off eşleşmeleri dört takımın katılacağı kura ile ortaya çıkacaktır (AFC elemeleri beşincisi, CONCACAF elemeleri dördüncüsü, CONMEBOL elemeleri beşincisi ve OFC elemeleri birincisi).

Elemeler özet tablo[değiştir | kaynağı değiştir]

World Map FIFA2.svg
Konfederasyon Kontenjan Elemelere katılan takım sayısı Elenen takım sayısı Finalleri katılan takım sayısı Elemelerin başlangıcı Elemelerin sonu
AFC 4,5 46 41 5 12 Mart 2015 15 Kasım 2017
CAF 5 54 49 5 7 Ekim 2015 14 Kasım 2017
CONCACAF 3,5 35 32 3 22 Mart 2015 15 Kasım 2017
CONMEBOL 4,5 10 5 5 7 Ekim 2015 15 Kasım 2017
OFC 0,5 11 11 0 31 Ağustos 2015 15 Kasım 2017
UEFA 13+1 54+1 41 13+1 4 Eylül 2016 14 Kasım 2017
Toplam 31+1 210+1 179 31+1 12 Mart 2015 15 Kasım 2017

AFC[değiştir | kaynağı değiştir]

4,5 kontenjan için toplam 46 takım mücadele etmiştir.

Grup A[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  IRN  KOR  SYR  UZB  CHN  QAT
1  İran 10 6 4 0 10 2 +8 22 Finallere 1-0 2-2 2-0 1-0 2–0
2  Güney Kore 10 4 3 3 11 10 +1 15 0-0 1-0 2-1 3–2 3-2
3  Suriye 10 3 4 3 9 8 +1 13 Kıta play-off 0-0 0–0 1-0 2-2 3-1
4  Özbekistan 10 4 1 5 6 7 -1 13 0-1 0-0 1–0 2-0 1-0
5  Çin 10 3 3 4 8 10 -2 12 0–0 1-0 0-1 1-0 0-0
6  Katar 10 2 1 7 8 15 -7 7 0-1 3-2 1-0 0–1 1-2
Kaynak: FIFA
Grup B[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  JPN  KSA  AUS  UAE  IRQ  THA
1  Japonya 10 6 2 2 17 7 +10 20 Finallere 2-1 2-0 1–2 2-1 4-0
2  Suudi Arabistan 10 6 1 3 17 10 +7 19 1-0 2-2 3-0 1-0 1–0
3  Avustralya 10 5 4 1 16 11 +5 19 Kıta play-off 1-1 3-2 2-0 2–0 2-1
4  Birleşik Arap Emirlikleri 10 4 1 5 10 13 -3 13 0-2 2-1 0–1 2-0 3-1
5  Irak 10 3 2 5 11 12 -1 11 1-1 1–2 1-1 1-0 4-0
6  Tayland 10 0 2 8 6 24 -18 2 0–2 0-3 2-2 1-1 1-2
Kaynak: FIFA

Kıta play-off maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Suriye  2-3  Avustralya 1-1 1-2 (uz.)

CAF[değiştir | kaynağı değiştir]

CAF'a ayrılan beş Dünya Kupası bileti için, üye 54 millî takım mücadele etmiştir.

En son tur[değiştir | kaynağı değiştir]

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  TUN  COD  LBY  GUI
1  Tunus 6 4 2 0 11 4 +7 14 Finallere 2-1 0-0 2-0
2  Kongo DC 6 4 1 1 14 7 +7 13 2-2 4-0 3-1
3  Libya 6 1 1 4 4 10 -6 4 0-1 1-2 1-0
4  Gine 6 1 0 5 6 14 -8 3 1-4 1-2 3-2
Kaynak: FIFA
B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  NGA  ZAM  CMR  ALG
1  Nijerya 6 4 2 0 12 4 +8 14 Finallere 1-0 4-0 3-1
2  Zambiya 6 2 2 2 8 7 +1 8 1-2 2-2 3-1
3  Kamerun 6 1 4 1 7 9 -2 7 1-1 1-1 2-0
4  Cezayir 6 0 2 4 4 11 -7 2 1-1 0-1 1-1
Kaynak: FIFA
C Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  MAR  CIV  GAB  MLI
1  Fas 6 3 3 0 11 0 +11 12 Finallere 0-0 3-0 6-0
2  Fildişi Sahili 6 2 2 2 7 5 +2 8 0-2 1-2 3-1
3  Gabon 6 1 3 2 2 7 -5 6 0-0 0-3 0-0
4  Mali 6 0 4 2 1 9 -8 4 0-0 0-0 0-0
Kaynak: FIFA
D Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  SEN  BFA  CPV  RSA
1  Senegal 6 4 2 0 10 3 +7 14 Finallere 0-0 2-0 2-1
2  Burkina Faso 6 2 3 1 10 6 +4 9 2-2 4-0 1-1
3  Yeşil Burun Adaları 6 2 0 4 4 12 -8 6 0-2 0-2 2-1
4  Güney Afrika 6 1 1 4 7 10 -3 4 0-2[a] 3-1 1-2
Kaynak: FIFA
Notlar:
  1. ^ FIFA, 7 Kasım 2016 tarihinde oynanan orijinal Güney Afrika v Senegal maçının hakemi Joseph Lamptey için Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından verilen ömür boyu men cezası nedeniyle bu maçın 10 Kasım 2017 tarihinde yeniden oynanmasına karar verdi. Orijinal maçı Güney Afrika 2-1 kazanmıştı.[3]
E Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  EGY  UGA  GHA  CGO
1  Mısır 6 4 1 1 8 4 +4 13 Finallere 1-0 2-0 2-1
2  Uganda 6 2 3 1 3 2 +1 9 1-0 0-0 1-0
3  Gana 6 1 4 1 7 5 +2 7 1-1 0-0 1-1
4  Kongo Cumhuriyeti 6 0 2 4 5 12 -7 2 1-2 1-1 1-5
Kaynak: FIFA

CONCACAF[değiştir | kaynağı değiştir]

CONCACAF'ta 35 millî takım ayrılan 3,5 kontenjan için mücadele edecektir.

Beşinci Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  MEX  CRC  PAN  HON  USA  TRI
1  Meksika 10 6 3 1 16 7 +9 21 Finallere 2-0 1-0 3-0 1-1 3-1
2  Kosta Rika 10 4 4 2 14 8 +6 16 1-1 0-0 1-1 4-0 2-1
3  Panama 10 3 4 3 9 10 -1 13 0-0 2-1 2-2 1-1 3-0
4  Honduras 10 3 4 3 13 19 -6 13 Play-off 3-2 1-1 0-1 1-1 3-1
5  Amerika Birleşik Devletleri 10 3 3 4 17 13 +4 12 1-2 0-2 4-0 6-0 2-0
6  Trinidad ve Tobago 10 2 0 8 7 19 -12 6 0-1 0-2 1-0 1-2 2-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri

CONMEBOL[değiştir | kaynağı değiştir]

On ekip, 2015 Ekim ayında başlayan, tek bir grupta ikişer maç üzerinden karşı karşıya gelecektir. İlk dört sırayı alan ekipler finallere katılacak, beşinci takım konfederasyonlararası play-off mücadelesi verecektir.

Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  BRA  URU  ARG  COL  PER  CHI  PAR  ECU  BOL  VEN
1  Brezilya 18 12 5 1 41 11 +30 41 Finallere 2–2 3-0 2–1 3–0 3-0 3-0 2-0 5-0 3–1
2  Uruguay 18 9 4 5 32 20 +12 31 1-4 0-0 3–0 1–0 3–0 4–0 2-1 4-2 3-0
3  Arjantin 18 7 7 4 19 16 +3 28 1–1 1–0 3-0 0-0 1-0 0-1 0–2 2–0 1-1
4  Kolombiya 18 7 6 5 21 19 +2 27 1-1 2-2 0–1 2–0 0-0 1-2 3–1 1-0 2–0
5  Peru 18 7 5 6 27 26 +1 26 Play-off 0-2 2-1 2-2 1-1 3–4 1–0 2–1 2-1 2–2
6  Şili 18 8 2 8 26 27 -1 26 2–0 3-1 1–2 1–1 2-1 0-3 2-1 3–0[a] 3-1
7  Paraguay 18 7 3 8 19 25 -6 24 2–2 1-2 0–0 0-1 1-4 2–1 2-1 2–1 0-1
8  Ekvador 18 6 2 10 26 29 -3 20 0–3 2–1 1-3 0-2 1-2 3-0 2–2 2–0 3-0
9  Bolivya 18 4 2 12 16 38 -22 14 0-0 0–2 2-0 2–3 0-3[b] 1-0 1-0 2-2 4–2
10  Venezuela 18 2 6 10 19 35 -16 12 0-2 0-0 2–2 0-0 2-2 1–4 0–1 1–3 5-0
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
Notlar:
  1. ^ 0-0 biten maçta Bolivya uygunsuz oyuncu oynattığı için Şili hükmen 3-0 galip ilan edildi.[4]
  2. ^ 2-0 biten maçta Bolivya uygunsuz oyuncu oynattığı için Peru hükmen 3-0 galip ilan edildi.[4]

OFC[değiştir | kaynağı değiştir]

Okyanusya'da 0,5 kontenjan için 11 takımın mücadele verecektir.

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  NZL  NCL  FIJ
1  Yeni Zelanda 4 3 1 0 6 0 +6 10 Kıta finaline 2-0 2-0
2  Yeni Kaledonya 4 1 2 1 4 5 -1 5 0-0 2-1
3  Fiji 4 0 1 3 3 8 -5 1 0-2 2-2
Kaynak: FIFA
B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  SOL  TAH  PNG
1  Solomon Adaları 4 3 0 1 6 6 0 9 Kıta finaline 1-0 3-2
2  Tahiti 4 2 0 2 7 4 +3 6 3-0[a] 1-2
3  Papua Yeni Gine 4 1 0 3 6 9 -3 3 1-2 1-3
Kaynak: FIFA
Notlar:
  1. ^ Normal maç 1-0 bitmesine rağmen Solomon Adaları takımı cezalı oyuncu oynattığı için maç Tahiti lehine hükmen 3-0 olarak değiştirildi.[5]
Kıta finali[değiştir | kaynağı değiştir]
1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
 Yeni Zelanda 8-3  Solomon Adaları 6-1 2-2

UEFA[değiştir | kaynağı değiştir]

UEFA üyesi toplam 54 ülke federasyonun hepsinin katılacağı elemeler sonucu 13 takım finallere katılma hakkı elde edecektir.

Birinci tur[değiştir | kaynağı değiştir]

A Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  FRA  SWE  HOL  BUL  LUX  BLR
1  Fransa 10 7 2 1 18 6 +12 23 Finallere 2-1 4-0 4-1 0-0 2-1
2  İsveç 10 6 1 3 26 9 +17 19 Play-off 2-1 1-1 3-0 8-0 4-0
3  Hollanda 10 6 1 3 21 12 +9 19 0-1 2-0 3-1 5-0 4-1
4  Bulgaristan 10 4 1 5 14 19 -5 13 0-1 3-2 2-0 4-3 1-0
5  Lüksemburg 10 1 3 6 8 26 -18 6 1-3 0-1 1-3 1-1 1-0
6  Beyaz Rusya 10 1 2 7 6 21 -15 5 0-0 0-4 1-3 2-1 1-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
B Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  POR  SUI  HUN  FRO  LVA  AND
1  Portekiz 10 9 0 1 32 4 +28 27 Finallere 2-0 3-0 5-1 4-1 6-0
2  İsviçre 10 9 0 1 23 7 +16 27 Play-off 2-0 5-2 2-0 1-0 3-0
3  Macaristan 10 4 1 5 14 14 0 13 0-1 2-3 1-0 3-1 4-0
4  Faroe Adaları 10 2 3 5 4 16 -12 9 0-6 0-2 0-0 0-0 1-0
5  Letonya 10 2 1 7 7 18 -11 7 0-3 0-3 0-2 0-2 4-0
6  Andorra 10 1 1 8 2 23 -21 4 0-2 1-2 1-0 0-0 0-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
C Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  GER  NIR  CZE  NOR  AZE  SMR
1  Almanya 10 10 0 0 43 4 +39 30 Finallere 2-0 3-0 6-0 5-1 7-0
2  Kuzey İrlanda 10 6 1 3 17 6 +11 19 Play-off 1-3 2-0 2-0 4-0 4-0
3  Çekya 10 4 3 3 17 10 +7 15 1-2 0-0 2-1 0-0 5-0
4  Norveç 10 4 1 5 17 16 +1 13 0-3 1-0 1-1 2-0 4-1
5  Azerbaycan 10 3 1 6 10 19 -9 10 1-4 0-1 1-2 1-0 5-1
6  San Marino 10 0 0 10 2 51 -49 0 0-8 0-3 0-6 0-8 0-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
D Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  SRB  IRL  WAL  AUT  GEO  MDA
1  Sırbistan 10 6 3 1 20 10 +10 21 Finallere 2-2 1-1 3-2 1-0 3-0
2  İrlanda 10 5 4 1 12 6 +6 19 Play-off 0-1 0-0 1-1 1-0 2-0
3  Galler 10 4 5 1 13 6 +7 17 1-1 0-1 1-0 1-1 4-0
4  Avusturya 10 4 3 3 14 12 +2 15 3-2 0-1 2-2 1-1 2-0
5  Gürcistan 10 0 5 5 8 14 -6 5 1-3 1-1 0-1 1-2 1-1
6  Moldova 10 0 2 8 4 23 -19 2 0-3 1-3 0-2 0-1 2-2
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
E Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  POL  DEN  MNE  ROU  ARM  KAZ
1  Polonya 10 8 1 1 28 14 +14 25 Finallere 3-2 4-2 3-1 2-1 3-0
2  Danimarka 10 6 2 2 20 8 +12 20 Play-off 4-0 0-1 1-1 1-0 4-1
3  Karadağ 10 5 1 4 20 12 +8 16 1-2 0-1 1-0 4-1 5-0
4  Romanya 10 3 4 3 12 10 +2 13 0-3 0-0 1-1 1-0 3-1
5  Ermenistan 10 2 1 7 10 26 -16 7 1-6 1-4 3-2 0-5 2-0
6  Kazakistan 10 0 3 7 6 26 -20 3 2-2 1-3 0-3 0-0 1-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
F Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  ENG  SVK  SCO  SVN  LTU  MLT
1  İngiltere 10 8 2 0 18 3 +15 26 Finallere 2-1 3-0 1-0 2-0 2-0
2  Slovakya (Y) 10 6 0 4 17 7 +10 18 0-1 3-0 1-0 4-0 3-0
3  İskoçya 10 5 3 2 17 12 +5 18 2-2 1-0 1-0 1-1 2-0
4  Slovenya 10 4 3 3 12 7 +5 15 0-0 1-0 2-2 4-0 2-0
5  Litvanya 10 1 3 6 7 20 -13 6 0-1 1-2 0-3 2-2 2-0
6  Malta 10 0 1 9 3 25 -22 1 0-4 1-3 1-5 0-1 1-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
(Y) En kötü grup ikincisi olarak elendi.
G Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  ESP  ITA  ALB  ISR  MKD  LIE
1  İspanya 10 9 1 0 36 3 +33 28 Finallere 3-0 3-0 4-1 4-0 8-0
2  İtalya 10 7 2 1 21 8 +13 23 Play-off 1-1 2-0 1-0 1-1 5-0
3  Arnavutluk 10 4 1 5 10 13 -3 13 0-2 0-1 0-3 2-1 2-0
4  İsrail 10 4 0 6 10 15 -5 12 0-1 1-3 0-3 0-1 2-1
5  Makedonya 10 3 2 5 15 15 0 11 1-2 2-3 1-1 1-2 4-0
6  Lihtenştayn 10 0 0 10 1 39 -38 0 0-8 0-4 0-2 0-1 0-3
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
H Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  BEL  GRE  BIH  EST  CYP  GIB
1  Belçika 10 9 1 0 43 6 +37 28 Finallere 1-1 4-0 8-1 4-0 9-0
2  Yunanistan 10 5 4 1 17 6 +11 19 Play-off 1-2 1-1 0-0 2-0 4-0
3  Bosna-Hersek 10 5 2 3 24 13 +11 17 3-4 0-0 5-0 2-0 5-0
4  Estonya 10 3 2 5 13 19 -6 11 0-2 0-2 1-2 1-0 4-0
5  Kıbrıs Cumhuriyeti 10 3 1 6 9 18 -9 10 0-3 1-2 3-2 0-0 3-1
6  Cebelitarık 10 0 0 10 3 47 -44 0 0-6 1-4 0-4 0-6 1-2
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
I Grubu[değiştir | kaynağı değiştir]
Poz. Takım O G B M AG YG GF P Eleme  ISL  CRO  UKR  TUR  FIN  KVX
1  İzlanda 10 7 1 2 16 7 +9 22 Finallere 1-0 2-0 2-0 3-2 2-0
2  Hırvatistan 10 6 2 2 15 4 +11 20 Play-off 2-0 1-0 1-1 1-1 1-0[a]
3  Ukrayna 10 5 2 3 13 9 +4 17 1-1 0-2 2-0 1-0 3-0
4  Türkiye 10 4 3 3 14 13 +1 15 0-3 1-0 2-2 2-0 2-0
5  Finlandiya 10 2 3 5 9 13 -4 9 1-0 0-1 1-2 2-2 1-1
6  Kosova 10 0 1 9 3 24 -21 1 1-2 0-6 0-2 1-4 0-1
Kaynak: FIFA
Sıralama kuralları: Grup maçları sıralama kriterleri
Notlar:
  1. ^ Maç 22. dakikada saha koşulları nedeniyle ertelendi ve kaldığı yerden 3 Eylül 2017 tarihinde oynandı.[6]

İkinci tur[değiştir | kaynağı değiştir]


Kura çekimi 17 Ekim 2017 tarihinde İsviçre'nin Zürih şehrinde yapılmıştır.[7]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Kuzey İrlanda  0-1  İsviçre 0-1 0-0
Hırvatistan  4-1  Yunanistan 4-1 0-0
Danimarka  5-1  İrlanda 0-0 5-1
İsveç  1-0  İtalya 1-0 0-0

Konfederasyonlararası play-off'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Honduras  1-3  Avustralya 0-0 1-3
1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
 Yeni Zelanda 0-2  Peru 0-0 0-2

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Road to Russia with new milestone" (İngilizce). FIFA.com. 15 Ocak 2015. 21 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Current allocation of FIFA World Cup™ confederation slots maintained". FIFA. 17 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2016. 
  3. ^ "South Africa vs. Senegal World Cup qualifier to be replayed in November". FIFA.com. FIFA. 6 Eylül 2017. 22 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2017. 
  4. ^ a b "Bolivia sanctioned for fielding ineligible player". FIFA.com. 1 Kasım 2016. 19 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Several member associations sanctioned for incidents during FIFA World Cup qualifiers and friendlies". FIFA.com. 19 December 2016. 22 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "European Qualifiers - Croatia-Kosovo". UEFA.com. 2 Eylül 2017. 10 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "FIFA World Cup European play-off draw to take place on 17 October". FIFA.com. 12 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2017.